ԱՄՆ-ի նախագահը պահանջել Է, որ Ռուսաստանն ու Իրանը դադարեցնեն Իդլիբի ռմբակոծումները
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը հունիսի 2-ին կոչ Է արել Ռուսաստանին, Սիրիայի իշխանություններին եւ Իրանին՝ դադարեցնելու ռմբակոծումները Սիրիայի Իդլիբի նահանգի տարածքում: Համապատասխան հաղորդագրությունը Սպիտակ տան ղեկավարը զետեղել Է Twitter-ում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Լսեցի, որ Ռուսաստանը, Սիրիան եւ ավելի պակաս չափով Իրանն ամբողջ ուժով ռմբակոծում են Սիրիայի Իդլիբի նահանգը եւ զանգվածային կարգով սպանում խաղաղ շատ բնակիչների: Աշխարհը հետեւում Է այդ սպանդին: Ո՞րն Է նպատակը, դա ի՞նչ կտա ձեզ: Կանգ առե՛ք»,- գրել Է քաղաքական գործիչը:
Մեծ Բրիտանիա մեկնելուց առաջ Սպիտակ տան Հարավային բացատում լրագրողների հետ կայացած զրույցում Թրամփը նշել Է. «Ինձ դուր չի գալիս այն, ինչ տեղի Է ունենում Սիրիայի Իդլիբում: Նրանք անխտիր սպանում են շատ, շատ խաղաղ բնակիչների»: Իդլիբի շրջանում իրադրությունը սրվել Է մայիսի սկզբին, մայիսի 21-ից զինյալները զանգվածային գրոհներ են ձեռնարկում կառավարական զորքերի դիրքերի վրա, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Trump demands Russia and Iran to stop bombing Idlib
YEREVAN, JUNE 3, ARMENPRESS. US President Donald Trump has demanded Russia, Syria and Iran to stop bombing the Idlib Province in Syria, after “hearing word” that they are doing so.
Trump tweeted: “Hearing word that Russia, Syria and, to a lesser extent, Iran, are bombing the hell out of Idlib Province in Syria, and indiscriminately killing many innocent civilians. The World is watching this butchery. What is the purpose, what will it get you? STOP!”
Speaking to reporters at the White House before departing to the United Kingdom, Trump said: “I don’t like what’s happening in Syria’s Idlib. They are indiscriminately killing many, many peaceful civilians”.
The situation in Idlib escalated in early May, and militants have launched mass attacks at governmental forces since May 21.