Ռոուհանին ԱՄՆ-ի առաջարկած «դարի գործարքը» որակել Է դավադրություն Պաղեստինի դեմ
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանի նախագահ Հասան Ռոուհանին «դարի գործարքը», որն ԱՄՆ-ի կողմից առաջ Է մղվում իսրայելացիներին եւ պաղեստինցիներին հաշտեցնելու համար, որակել Է դավադրություն՝ ուղղված Պաղեստինի նպատակները ոչնչացնելուն: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ասված Է Իրանի Իսլամական Հանրապետության կառավարության կայքում զետեղված հայտարարության մեջ:
«Դարի գործարքը դավադրություն Է՝ ուղղված Պաղեստինի ակնկալիքները ոչնչացնելուն, բռնազավթման ընդլայնմանը եւ ոտնձգություններ իսլամական բոլոր երկրների դեմ»,- նշվում Է Ռոուհանիի նամակում, որը հասցեագրված Է այն երկրների ղեկավարներին, որոնք Մեքքայում մասնակցում են Իսլամական համագործակցության կազմակերության հանդիպմանը:
Նրա խոսքով՝ ԱՄՆ-ում մշակվող գործարքը վտանգավոր Է, քանի որ դրա հեղինակները ձգտում են պաղեստինցիներին զրկել սեփական ճակատագիրը որոշելու եւ պաղեստինյան անկախ պետություն ստեղծելու իրավունքից: Ավելի վաղ ԱՄՆ-ը հայտնել Է, որ մտադիր Է հունիսի վերջին Բահրեյնում տնտեսական համաժողով կազմակերպել պաղեստինյան տարածքներում ներդրումների ներգրավման համար, ինչը պետք Է առաջին քայլը դառնա նրա կողմից ծրագրված մերձավորարեւելյան «դարի գործարքի» իրականացման գործում, որը կոչված Է վերջ դնելու պաղեստինա-իսրայելական հակամարտությանը:
Արաբական ԶԼՄ-ների հաղորդագրությունների համաձայն, ամերիկյան ծրագիրը միտված Է այն բանին, որ պաղեստինցիները հրաժարվեն Իսրայելի կողմից գրավված տարածքներից՝ տնտեսական արտոնությունների, ինչպես նաեւ պաղեստինյան պետության ստեղծման գործում արաբական միապետություններից ֆինանսական օգնության տրամադրման դիմաց, պետություն, որի մի մասը, ԱՄՆ-ի պլանի համաձայն, պետք Է գտնվի Սինայի թերակղզում, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Роухани назвал предлагаемую США "сделку века" заговором против Палестины
Президент Ирана Хасан Роухани назвал "сделку века", продвигаемую США для примирения израильтян и палестинцев, заговором, направленным на уничтожение целей Палестины. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости, об этом говорится в заявлении на сайте правительства ИРИ.
"Сделка века – это заговор, направленный на уничтожение чаяний Палестины, расширение оккупации и посягательство на все исламские страны", - говорится в письме Роухани, адресованном главам стран, участвующих во встрече Организации исламского сотрудничества в Мекке.
По его словам, разрабатываемая в США сделка опасна, поскольку ее авторы стремятся лишить палестинцев права на определение собственной судьбы и создания независимого палестинского государства.
Ранее США сообщили, что намерены организовать в конце июня в Бахрейне экономический форум для привлечения инвестиций в палестинские территории, который должен стать первым шагом в реализации задуманной ими ближневосточной "сделки века", призванной положить конец палестино-израильскому конфликту.
По сообщениям арабских СМИ, американский план сводится к отказу палестинцев от территорий, захваченных Израилем, в обмен на экономические преференции, а также предоставлении финансовой помощи от аравийских монархий в создании палестинского государства, часть которого, согласно плану США, должна расположиться на Синайском полуострове.