Հետևողական ենք լինելու Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման գործում. Նիկոլ Փաշինյանի ուղերձը
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ուղերձ է հղել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրվա կապակցությամբ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեցին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, ուղերձում ասվում է.
«Այսօր մենք հարգանքի տուրք ենք մատուցում Հայոց Մեծ Եղեռնի զոհերի հիշատակին։
Հայոց ցեղասպանության առանձնահատկություններից է այն, որ ցեղասպանության ենթարկված ժողովուրդը ոչ միայն բնաջնջվել է ֆիզիկապես, այլ նաև զրկվել է իր հայրենիքում ապրելու իրավունքից: Մեզ հետևողականորեն զրկել են այն հողից, որտեղ հազարամյակների ընթացքում ձևավորվել և զարգանում էր հայկական մշակույթը, հայկական ինքնությունը: Երկրի երեսից ջնջվել է հայկական ինքնությունը կազմող մշակութային ժառանգությունը՝ հազարավոր դպրոցներ, եկեղեցիներ և վանքեր: Ոչնչացվել են հայկական մշակույթի էության կրողները՝ նրա մտավորականությունն ու հոգևորականությունը: Դա հսկայական հարված էր ոչ միայն հայ ժողովրդին, նրա մշակույթին ու նրա մշակութաբանական տեսակին, այլ նաև մարդկային ողջ քաղաքակրթությանը: Անդառնալիորեն կորել է համաշխարհային մշակույթի մաս կազմող մի ուրույն և ինքնատիպ շերտ: Հայերի, հույների և ասորիների ցեղասպանությամբ անդառնալիորեն փոխվել է մի ողջ տարածաշրջանի մշակութային պատկերը։ Մի՞թե սա հանցագործություն չէր մարդկության դեմ։
Ոճրագործը ոչնչացրեց մեր պոետներին՝ նրանց, ովքեր կազմում էին մեր խիղճը, մեր ինքնության առանցքը։ Ուստի մեր շարունակական պայքարը մեր էության, մեր տեսակի պահպանության համար է։ Մոռանալով նրանց հիշատակը, մոռանալով նրանց մշակութային ժառանգությունը՝ մենք կդավաճանենք մեր էությանը։ Նրանց հիշատակը վառ պահելով, պայքարելով արդարության վերականգնման համար՝ մենք ձեռք կբերենք անմահություն։ Ուստի մենք հետևողական ենք լինելու Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման գործում»

Мы будем последовательны в деле международного признания Геноцида армян: Послание Никола Пашиняна
Премьер-министр Армении Никол Пашинян направил послание в связи с Днем памяти жертв Геноцида армян. Как сообщили Арменпресс в управлении по связям с общественностью и СМИ аппарата премьер-министра Армении, в послании говорится:
“Сегодня мы воздаем дань уважения памяти жертв Геноцида армян.
Одной из особенностей Геноцида армян является то, что подвергшийся геноциду народ не только физически был уничтожен, но и был лишен права жить на своей родине.Нас последовательно лишали земли, на которой армянская культура и армянская идентичность формировались и развивались на протяжении тысячелетий.С лица земли было стерто культурное наследие, составляющее армянскую идентичность - тысячи школ, церквей и монастырей. Были уничтожены носители сущности армянской культуры - ее интеллигенция и духовенство. Это был огромный удар не только армянскому народу, его культуре и его культурологическому типу, но и всей человеческой цивилизации. Необратимо утрачен уникальный и своеобразный пласт, составляющий часть мировой культуры. Геноцидами армян, греков и ассирийцев безвозвратно изменился культурный образ целого региона. Разве это не было преступлением против человечества?
Преступник уничтожил наших поэтов, тех, кто составлял нашу совесть, основу нашей идентичности. Следовательно, наша постоянная борьба - борьба за сохранение нашей сущности, нашего вида. Забыв об их памяти, забыв об их культурном наследии, мы предадим нашу сущность. Ярко храня их память, борясь за восстановление справедливости, мы обретем бессмертие. Поэтому мы будем последовательны в деле международного признания Геноцида армян”.