ԱԺ-ն առաջին ընթերցմամբ ընդունեց պաշտպանության ենթակա անձանց նկատմամբ պաշտպանության միջոցների իրականացման կարգը սահմանելու նախագիծը
ԱԺ-ն առաջին ընթերցմամբ ընդունեց պաշտպանության ենթակա անձանց նկատմամբ
պաշտպանության միջոցների իրականացման կարգը սահմանելու նախագիծը
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Ազգային ժողովն առաջին ընթերցմամբ կողմ քվեարկեց ՀՀ կառավարության ներկայացրած օրենքի նախագծին, որով գործադիրին առաջարկում է լիազորել սահմանելու պաշտպանության ենթակա անձանց նկատմամբ ոստիկանության կողմից պաշտպանության միջոցների իրականացման կարգը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ «Ոստիկանության մասին» օրենքում փոփոխություն և լրացումներ կատարելու մասին օրենքի նախագիծը խորհրդարանում ներկայացրեց հիմնական զեկուցող, ՀՀ ոստիկանապետի տեղակալ Հովհաննես Քոչարյանը:
«Առաջարկվում է օրենսդրորեն ամրագրել ոստիկանության կողմից կոնկրետ պաշտպանության միջոցների իրականացման ընթացակարգերը, ինչի համար նախ և առաջ անհրաժեշտ է «Ոստիկանության մասին» ՀՀ օրենքով Կառավարությանը հստակ լիազորություն վերապահել սահմանելու պաշտպանության ենթակա անձանց նկատմամբ ոստիկանության կողմից պաշտպանության միջոցների իրականացման կարգը: Նախագծի ընդունումը հնարավորություն կտա լրացնել օրենսդրական բացը և իրավական հիմք կստեղծի ինչպես քրեական դատավարության մասնակիցների, այնպես էլ օրենքով պաշտպանության ենթակա այլ անձանց նկատմամբ ոստիկանության կողմից պաշտպանության միջոցների իրականացման կարգը սահմանելու համար, որի արդյունքում կապահովվի պետության կողմից քրեական դատավարության մասնակիցների և այլ անձանց պաշտպանությունն իրականացնելու պարտականության կատարումը եւ վերջիններիս անվտանգության պատշաճ ապահովումը»,- ասաց Քոչարյանը:

Парламент Армении принял в первом чтении проект об установлении порядка осуществления мер защиты в отношении лиц, подлежащих защите
Парламент Армении принял в первом чтении проект об установлении порядка
осуществления мер защиты в отношении лиц, подлежащих защите
Национальное Собрание РА в первом чтении проголосовало за представленный правительством РА проект закона, которым правительство предлагает уполномочить Полицию установить порядок осуществления средств защиты в отношении лиц, подлежащих защите.
Как передает «Арменпресс», проект закона О внесении изменений и дополнений в закон “О полиции”  представил основной докладчик, заместитель начальника Полиции Армении Ованес Кочарян.
“Предлагается законодательно закрепить процедуры осуществления полицией конкретных средств защиты, для чего, в первую очередь, необходимо Законом РА “О полиции”  предоставить правительству четкие полномочия, установить порядок осуществления полицией мер защиты в отношении лиц, подлежащих защите. Принятие проекта даст возможность восполнить законодательный пробел и создаст правовую основу для установления порядка осуществления полицией мер защиты, как в отношении участников уголовного судопроизводства, так и в отношении других лиц, подлежащих защите законом, в результате чего будет обеспечено выполнение государством обязательства по защите участников уголовного судопроизводства и других лиц и надлежащее обеспечение их безопасности”, - сказал Кочарян.