Արարատ Միրզոյանը Սանկտ Պետերբուրգում ունեցել է երկկողմ հանդիպումներ
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովի 49-րդ լիագումար նստաշրջանին մասնակցելու նպատակով Սանկտ Պետերբուրգ մեկնած Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանն ապրիլի 19-ին հանդիպել է ՌԴ Դաշնային ժողովի Դաշնության խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոյի հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ Ազգային ժողովի լրատվության և հանրության հետ կապերի վարչությունից, Արարատ Միրզոյանը, շնորհակալություն հայտնելով միջխորհրդարանական վեհաժողովի աշխատանքները լավագույնս կազմակերպելու համար, նշել է, որ ԱՊՀ ՄԽՎ-ն տարիների ընթացքում արդյունավետ հարթակ է հանդիսացել անդամ պետությունների խորհրդարանների երկխոսության համար:
Ազգային ժողովի նախագահը բարձր է գնահատել հայ-ռուսական ռազմավարական գործընկերային հարաբերությունների մակարդակը, ինչը հավաստվում է հաճախակի տեղի ունեցող բարձր մակարդակի շփումներով եւ այցերով:
Ըստ Արարատ Միրզոյանի՝ հայ-ռուսական հարաբերությունների կարեւոր մաս է կազմում խորհրդարանական ձեւաչափը: Այս առումով օրենսդիր մարմնի ղեկավարը նշել է, որ արդեն ձեւավորված հայ-ռուսական խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովը լավ հարթակ կհանդիսանա երկու պետությունների խորհրդարանականների ակտիվ աշխատանքի համար:
Ողջունելով Արարատ Միրզոյանին ԱՊՀ ՄԽՎ ձեւաչափում՝ ՌԴ Դաշնային ժողովի Դաշնության խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոն եւս մեկ անգամ կարեւորել է Հայաստանում իշխանափոխության իրականացումն առանց բռնության եւ ժողովրդավարական գործընթացների միջոցով, վերահաստատել Ռուսաստանի Դաշնության հանձնառությունն աջակցելու եւ զարգացնելու Հայաստանի հետ գործընկերային հարաբերությունները:
Անդրադառնալով միջխորհրդարանական հարաբերություններին՝ Վալենտինա Մատվիենկոն գոհունակությամբ նշել է, որ հայ-ռուսական միջխորհրդարանական հանձնաժողովների շփումներն ու աշխատանքներն արդեն իսկ մեկնարկել են:
Տիկին Մատվիենկոն նաեւ կոչ է արել նախագահ Միրզոյանին եւ ԱՊՀ ՄԽՎ-ում հայկական պատվիրակությանն ակտիվորեն օգտագործել ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովի ձեւաչափը՝ օրենսդրական բարեփոխումների եւ երկկողմանի համագործակցության խորացման համար:
Նույն օրը Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է Ղազախստանի Սենատի նախագահ Դարիգա Նազարբաեւայի հետ:
Ազգային ժողովի նախագահը շնորհավորել է տիկին Նազարբաեւային Ղազախստանի Հանրապետության խորհրդարանի Սենատի նախագահի պաշտոնում ընտրվելու առթիվ եւ հաջողություն մաղթել պատասխանատու պետական գործունեության իրականացման գործում: Արարատ Միրզոյանը հույս է հայտնել, որ համատեղ ջանքերով կկարողանան նոր լիցք հաղորդել հայ-ղազախական միջխորհրդարանական համագործակցությանը՝ ի շահ երկու պետությունների եւ բարեկամ ժողովուրդների:
Ազգային ժողովի նախագահը, անդրադառնալով հայ-ղազախական տնտեսական հարաբերությունների մակարդակին, նշել է, որ երկկողմ ապրանքաշրջանառության աճի դրական դինամիկա է առկա, որի ծավալն անցած 2018 թվականին ավելացել է 2.5 անգամ՝ 2017 թվականի համեմատ: Նա միաժամանակ նշել է, որ առեւտրատնտեսական հարաբերությունների ներուժը շատ ավելի մեծ է եւ անհրաժեշտ է աշխատել դրա լիարժեք օգտագործման ուղղությամբ: Այս համատեքստում Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է Եվրասիական տնտեսական միության կարեւոր դերը, որը կարող է դառնալ տնտեսական հարաբերությունների հետագա համակարգման արդյունավետ կառուցակարգ:
Խորհրդարանի ղեկավարը համոզմունք է հայտնել, որ միջխորհրդարանական կապերի դինամիկ զարգացումը եւս բարենպաստ հիմք կստեղծի Հայաստանի եւ Ղազախստանի բազմակողմանի համագործակցության համար: Արարատ Միրզոյանը գործընկերոջը տեղեկացրել է, որ 7-րդ գումարման Ազգային ժողովում արդեն ձեւավորվել է Ղազախստանի խորհրդարանի հետ բարեկամական խումբը, որտեղ ներկայացված են խորհրդարանական բոլոր խմբակցությունները:
Դարիգա Նազարբաեւան, շնորհավորելով Արարատ Միրզոյանին Ազգային ժողովի նախագահի պաշտոնում ընտրվելու առթիվ, նշել է, որ հայ-ղազախական հարաբերություններին բնորոշ է դարավոր բարեկամությունը եւ արդյունավետ համագործակցությունը:
Սենատի նախագահը գոհունակությամբ արձանագրել է, որ Ղազախստանում հայկական համայնքն ակտիվորեն եւ հաջողությամբ ներգրավված է երկրի տնտեսական, մշակութային ու հանրային կյանքի տարբեր բնագավառներում:
Արձանագրելով Հայաստանի գրանցած հաջողությունները բարձր տեխնոլոգիաների զարգացման եւ կիրառության ոլորտում՝ Դարիգա Նազարբաեւան առաջարկել է ակտիվացնել համագործակցությունն այս ոլորտում եւ կոնկրետ գործողություններ ձեռնարկել ղազախ գործընկերների հետ հայկական փորձի փոխանակման համար:
Տիկին Նազարբաեւան նաեւ ներկայացրել է, որ իր երկրում ներկայումս իշխանության անցումային պատմական ժամանակաշրջան է, ինչպես նաեւ հույս է հայտնել, որ այս տարվա հունիսին իր երկրում նախատեսված ընտրությունները կլինեն ժողովրդավարական, ազատ, անկախ եւ թափանցիկ:
Արարատ Միրզոյանն իր հերթին վերահաստատել է հայկական կողմի պատրաստակամությունը խորացնելու համագործակցությունը ղազախ գործընկերների հետ, այդ թվում՝ բարձր տեխնոլոգիաների զարգացման ոլորտի փորձի փոխանակման ուղղությամբ:

Председатель НС Армении провел двусторонние встречи в Санкт-Петербурге
Председатель Национального Собрания Армении Арарат Мирзоян, прибывший в Санкт-Петербург для участия в 49-й пленарной сессии МПА СНГ, встретился с Председателем Совета Федерации Федерального Собрания РФ (СФ ФС РФ) В.Матвиенко.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе НС Армении, А.Мирзоян, поблагодарив за отличную организацию работы Ассамблеи, отметил, что МПА СНГ в течение лет   стала эффективной площадкой для диалога парламентов государств-членов.
Председатель НС высоко оценил уровень армяно-российских стратегических партнерских отношений, засвидетельствованный частыми контактами и визитами высокого уровня.
По А.Мирзояну, важной частью армяно-российских отношений является парламентский формат. В этом аспекте глава законодательного органа отметил, что уже сформированная армяно-российская комиссия парламентского сотрудничества окажется хорошей платформой для активной работы парламентариев двух государств.
Председатель СФ ФС РФ В.Матвиенко, приветствуя А.Мирзояна в формате МПА СНГ, вновь подчеркнула важность смены власти в Армении посредством ненасильственных и демократических процессов, подтвердила готовность РФ содействовать и развивать партнерские отношения с РА.
Обратившись к межпарламентским отношениям, В.Матвиенко с удовлетворением отметила, что контакты и работы армяно-российских межпарламентских комиссий уже стартовали.
Г-жа Матвиенко также призвала Председателя НС А.Мирзояна и армянскую делегацию в МПА СНГ активно использовать формат межпарламентской ассамблеи – для законодательных реформ и углубления двустороннего сотрудничества.
В тот же день А.Мирзоян встретился с Председателем Сената Казахстана Д.Назарбаевой.
Председатель НС поздравил г-жу Назарбаеву с избранием Председателем Сената парламента Республики Казахстан и пожелал успехов в ответственной государственной деятельности. А.Мирзоян выразил надежду, что совместными усилиями возможно придать новый импульс армяно-казахскому межпарламентскому сотрудничеству – в интересах двух государств и дружественных народов.
Председатель НС, обратившись к уровню армяно-казахских экономических отношений, отметил, что налицо положительная динамика роста двустороннего товарооборота, объем которого в 2018 г. возрос в 2,5 раза по сравнению с 2017 г.   В то же время он отметил, что потенциал торгово-экономических отношений гораздо больше и необходимо работать над его полноценным использованием. В этом контексте А.Мирзоян подчеркнул важную роль ЕАЭС, способного стать эффективным механизмом дальнейшей координации экономических отношений.
Глава парламента выразил уверенность, что динамичное развитие межпарламентских связей также создаст благоприятную основу для многостороннего сотрудничества Армении и Казахстана. Он проинформировал коллегу, что в НС седьмого созыва уже сформирована группа дружбы с парламентом Казахстана, где представлены все парламентские фракции.
Г-жа Назарбаева, поздравив А.Мирзояна с избранием Председателем НС, отметила, что армяно-казахским отношениям присущи вековая дружба и плодотворное сотрудничество.
Председатель Сената с удовлетворением констатировала, что армянская община в Казахстане активно и успешно вовлечена в различные сферы экономической, культурной и общественной жизни страны.
Отметив успехи Армении в развитии и применении высоких технологий, Д.Назарбаева предложила активизировать сотрудничество в этой сфере и предпринять конкретные действия   для обмена армянского опыта с казахскими партнерами.
Г-жа Назарбаева также представила сегодняшнюю историческую переходную власть в стране и выразила надежду, что намечаемые в июне этого года выборы в Казахстане будут демократическими, свободными, независимыми и прозрачными.
А.Мирзоян в свою очередь подтвердил готовность армянской стороны углублять сотрудничество с казахскими коллегами, в том числе по обмену опытом в развитии сферы высоких технологий.