Սիրիայում հումանիտար առաքելություն իրականացնող ՌՈ զինծառայողներն նոր խումբ կփոխարինի
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Եռաբլուր» զինվորական պանթեոնում ապրիլի 18-ին  տեղի  ունեցավ  «Աշոտ Երկաթ խաչ» կրծքանշանի հանձնման արարողություն և Ոտնլվայի կարգ՝ ՀՀ ՊՆ ռազմական ոստիկանության զինծառայողների մասնակցությամբ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ ՊՆ ռազմական ոստիկանությունից, ՀՀ ԶՈՒ հոգևոր առաջնորդ Տ. Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանի գլխավորությամբ հնչեց Տերունական աղոթքը, որից հետո «Աշոտ Երկաթ խաչ» կրծքանշանը բաժանվեց ռազմական ոստիկանության «ավագ ենթասպա» կոչումով, ինչպես նաև սպայական և ավագ սպայական կազմի զինծառայողներին: Բանակի հոգևոր առաջնորդը աղոթք բարձրացրեց ինչպես ներկաների, այնպես էլ պանթեոնում հանգչող մեր քաջորդիների համար: «Ես ուզում եմ մեր հոգու մեջ աղոթք բարձրացնենք նաև այն հոգիների համար, ովքեր հավերժական ճամփորդ են»,- ասաց ՀՀ ԶՈՒ հոգևոր առաջնորդը: Նա ներկաներին մաղթեց անփորձանք և խաղաղ ծառայություն. «Խաչը միշտ զորավիգ ու պահապան լինի հայ սպաներին և հայ զինվորներին»,- ընդգծեց Սրբազան Հայրը:
Այնուհետև ներկաները ՀՀ ՊՆ ռազմական ոստիկանության պետ, գնդապետ Արթուր Բաղդասարյանի գլխավորությամբ շրջեցին պանթեոնի տարածքում, գլուխ խոնարհեցին հերոսների հիշատակին:
Օրն ամփոփվեց Ոտնլվայի կարգով: Հայ Առաքելական Սուրբ եկեղեցին ապրիլի 18-ին նշում էր Ավագ հինգշաբթին,  որտեղ օրվա երկրորդ կեսին կատարվում է Ոտնլվայի կարգ: Այն խորհրդանշում է այն խոնարհությունը, որ ցուցաբերեց Քրիստոսն իր աշակերտների հանդեպ: Արարողության ընթացքում Սրբազան հայրը լվաց  ՊՆ ռազմական ոստիկանության խաղաղապահ դասակի՝ խորհրդանշական թվով 12 զինծառայողների ոտքերը՝ ի հիշատակ Վերնատանը Քրիստոսի՝ աշակերտների ոտքերը լվանալու օրինակի:
Տղաներն օրհնություն ստացան Ոտնլվայի կարգով և առաջիկայում խաղաղապահ առաքելություն կիրականացնեն Սիրիայում:

Военнослужащие миротворческого взвода военной полиции осуществят миссию в Сирии
В военном пантеоне ”Ераблур” 18 апреля состоялась церемония вручения нагрудного знака “Крест царя Ашота Ерката” и церемония омовения ног при участии военнослужащих военной полиции МО РА.
Как сообщили «Арменпресс» в военной полиции МО РА, епископос Вртанес Абрамян - духовный отец ВС РА - вместе с военнослужащими произнес “Отче Наш”, после чего нагрудной знак “Крест царя Ашота Ерката”был вручен военнослужащим военной полиции со званиями “старший унтер-офицер”, а также на военнослужащим офицерского и старшего офицерского состава.
Духовный отец армии вознес молитву как для присутствующих, так и для душ наших героев, покоящихся в пантеоне. “Я хочу вознести молитву для наших душ и тех душ, которые являются вечными путниками”, - сказал духовный отец ВС РА. Он пожелал присутствующим спокойной службы без бед и несчастий. “Крест всегда будет опорой и хранителем армянских офицеров и армянских солдат”, - подчеркнул святой отец.
Затем присутствующие во главе с начальником Военной полиции МО РА, полковником Артуром Багдасаряном обошли территорию пантеон и склонили головы перед памятью героев.
День завершился церемонией омовения ног. Армянская Апостольская церковь 18 апреля отмечала страстной четверг, в который, во второй половине дня проводится обряд омовения ног. Он символизирует смирение, проявленное Христом к своим ученикам. В ходе церемонии святой отец омыл ноги 12 военнослужащим миротворческого взвода военной полиции МО, в память об  омовении Христом ног своих учеников.
Молодые люди омовением ног получили благословение, и в ближайшее время выедут в Сирию для миротворческой миссии.