ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչը ստանձնել է Ֆրանկոֆոն խմբի նախագահությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ դեսպան Քրիստիան Տեր-Ստեփանյանն առաջին անգամ նախագահել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ում Ֆրանկոֆոն խմբի լիագումար ժողովը, որին անդամակցում է 79 երկիր։
Ապրիլի 18-ին կայացած ժողովի սկզբում ՀՀ ներկայացուցիչը խմբի անունից Ֆրանսիայի պատվիրակությանը հայտնել է այն հսկայական տխրության մասին, որը համակել է բոլորին՝ Փարիզի Աստվածամոր տաճարին պատուհասած աղետալի հրդեհի պատճառով, և Ֆրանկոֆոն խմբի համերաշխությունն է արտահայտել Ֆրանսիայի իշխանություններին և ժողովրդին։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից, ժողովի ժամանակ դեսպան Տեր-Ստեփանյանը կարևորել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի և ՖՄԿ-ի միջև համագործակցության խթանումը՝ վստահեցնելով, որ խմբում նախագահող Հայաստանի պատվիրակությունը կաշխատի երկու կազմակերպությունների միջև համագործակցության առավել սերտացման ուղղությամբ։
Նա նաև ներկայացրել է Ֆրանկոֆոն խմբում Հայաստանի նախագահության ընթացքում նախատեսվող միջոցառումները, այդ թվում՝ Ֆրանկոֆոն խմբի կողմից Շառլ Ազնավուրին հարգանքի տուրքի միջոցառումը 2019թ․ ընթացքում, ինչպես նաև ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի, ՖՄԿ-ի և Ֆրանկոֆոնիայի գագաթաժողովում Հայաստանի նախագահության համատեղ միջոցառումը՝ «Ապրել միասին»-ի արժեքները խթանելու վերաբերյալ, 2020թ․-ին։

Постпред Армении при ЮНЕСКО принял председательство в Группе Франкофонии
Постоянный представитель Армении при ЮНЕСКО посол Кристиан Тер-Степанян впервые председательствовал на пленарном заседании Группы Франкофонии в ЮНЕСКО, в котором приняли участие 79 стран-членов.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении, в начале заседания представитель Армении от имени Группы выразил французской делегации сочувствие в связи с пожаром в Соборе Парижской Богоматери, и выразил солидарность Группы Франкофонии с французскими властями и народом.
В ходе встречи посол Тер-Степанян подчеркнул важность развития сотрудничества между ЮНЕСКО и Международной организации Франкофонии, заверив, что возглавляющая Группу армянская делегация будет работать над сотрудничеством между двумя организациями.
Он также представил события, запланированные на период председательства Армении в Группе Франкофонии, в том числе мероприятие в память Шарля Азнавура в 2019 году.