ԱՄՆ կոնգրեսի պատվիրակությունը կայցելի Հայաստան
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ամերիկայի միացյալ նահանգների կոնգրեսականների պատվիրակությունը ապրիլի 17-19-ը կայցելի Հայաստան:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին հայտնում է ՀՀ Ազգային ժողովի պաշտոնական կայքը:
«ԱՄՆ կոնգրեսականների պատվիրակության կազմում են Դեյվիդ Փրայսը (դեմոկրատ, Հս. Կարոլինա), Վերն Բուքանանը (հանրապետական, Ֆլորիդա), Դինա Տիտուսը (դեմոկրատ, Նեւադա), Մայքլ Քոնավեյը (հանրապետական, Տեխաս), Գերրի Քոնոլին (դեմոկրատ, Վիրջինիա), Ադրիան Սմիթը (հանրապետական, Նեբրասկա), Բարբարա Լին (դեմոկրատ, Կալիֆորնիա) եւ Թերրի Սյուելը (դեմոկրատ, Ալաբամա):
Պատվիրակությունը հանդիպումներ կունենա իշխանության գործադիր ճյուղի պաշտոնատար անձանց եւ Ազգային ժողովի պատգամավորների, ինչպես նաեւ լրատվամիջոցների, քաղաքացիական հասարակության ու հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հետ: Նախատեսվում է նաեւ քննարկում Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի ուսանողների հետ, ինչպես նաեւ այցելություն Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր եւ Սբ. Էջմիածին:
Պատվիրակության կազմում բոլորը Ներկայացուցիչների պալատի ժողովրդավարական գործընկերության հանձնախմբի (ԺԳՀ) անդամներ են. ԺԳՀ նախագահն է կոնգրեսական Փրայսը, համանախագահը՝ կոնգրեսական Բուքանանը:
Պատվիրակության այցի նպատակն է ԺԳՀ-ի եւ ՀՀ Ազգային ժողովի միջեւ համագործակցության հնարավոր ուղիների դիտարկումը: Ներկայացուցիչների պալատի ժողովրդավարական գործընկերության հանձնախումբը երկկուսակցական կառույց է, որի գործունեությունը միտված է արդյունավետ ու բաց կառավարման խթանմանը եւ ժողովրդավարական հաստատությունների ամրապնդմանը՝ խորհրդարանական համագործակցության ճանապարհով զարգացող ժողովրդավարություն ունեցող երկրների օրենսդիր կառույցներին աջակցելու միջոցով»,- նշված է հաղորդագրությունում:

YEREVAN, APRIL 16, ARMENPRESS. U.S. Congressional delegation will visit Armenia from April 17-19, the Parliament of Armenia told Armenpress.
The delegation includes Congressman David Price (D-North Carolina), Congressman Vern Buchanan (R-Florida), Congresswoman Dina Titus (D-Nevada), Congressman Michael Conaway (R-Texas), Congressman Gerry Connolly (D-Virginia), Congressman Adrian Smith (R-Nebraska), Congresswoman Barbara Lee (D-California), and Congresswoman Terri Sewell (D-Alabama).
The delegation will meet with a variety of interlocutors in the executive branch and members of the Parliament, as well as with members of media and civil society and NGO representatives. Other events will include a session with students at the American University of Armenia (AUA), and visits to Etchmiadzin and the Tsitsernakaberd Memorial.
The members of Congress are all members of the House Democracy Partnership (HDP); Congressman Price serves as the HDP Chairman, and Congressman Buchanan is the Co-Chair.
The purpose of the delegation’s visit is to identify potential opportunities for impactful engagement by HDP with the Armenian Parliament. The House Democracy Partnership (HDP) is a bipartisan commission of the United States House of Representatives that is dedicated to promoting responsive, effective government and strengthening democratic institutions by assisting legislatures in emerging democracies through peer-to-peer cooperation.