Ասանժը պետք Է պատասխան տա իր արածների համար. Հիլարի Քլինթոն
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի նախկին պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնը կարծում Է, որ WikiLeaks-ի հիմնադիր Ջուլիան Ասանժը, որն ապրիլի 11-ին կալանավորվել Է Մեծ Բրիտանիայում, պետք Է պատասխան տա իր արածների համար, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Բանն այն Է, որ նա պետք Է պատասխան տա իր արածների համար, գոնե, ինչում նրան մեղադրում են»,- մեջբերում Է անում «Ասոշիեյթեդ Պրես» գործակալությունը Քլինթոնի խոսքից: «Ես իրոք փոքր-ինչ հեգնական եմ համարում, որ նա (Ասանժը) միակ օտարերկրացին Է, որին (ԱՄՆ) ներկայիս վարչակազմն ուրախ Է տեսնելու Միացյալ Նահանգներում»,- հավելել Է նա:
2016 թվականին ԱՄՆ-ում նախագահական նախընտրական արշավի շրջանում WikiLeaks-ը հրապարակել Է ԱՄՆ-ի Դեմոկրատական կուսակցության Ազգային կոմիտեի ներքին նամակագրությունը, ինչը բացասաբար Է անդրադարձել Քլինթոնի ժողովրդականության վրա, որը նախագահի թեկնածու Էր դեմոկրատներից: Հետագայում նա բարձրագույն պետական պաշտոնի համար պայքարը տանուլ տվեց հանրապետական Դոնալդ Թրամփին, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Хиллари Клинтон заявила, что Ассанж должен ответить за соедянное
Бывший госсекретарь США Хиллари Клинтон считает, что основатель WikiLeaks ("Викиликс") Джулиан Ассанж, арестованный в четверг в Великобритании, должен ответить за содеянное.
"Суть в том, что он должен ответить за то, что он сделал, по крайней мере за то, в чем его обвиняют", - приводит агентство Ассошиэйтед Пресс слова Клинтон. "Я действительно считаю это слегка ироничным, что он [Ассанж] является единственным иностранцем, которого нынешняя администрация [США] будет рада видеть в Соединенных Штатах", - добавила она,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
В 2016 году в период президентской предвыборной кампании в США WikiLeaks опубликовала внутреннюю переписку Национального комитета Демократической партии США, что негативно отразилось на популярности Клинтон, являвшейся кандидатом в президенты от демократов. Впоследствии она проиграла борьбу за высший государственный пост республиканцу Дональду Трампу.