Դատարանը որոշեց Հայկ Սարգսյանի անձնագիրը վերադարձնել և թույլ տալ դուրս գալ Հայաստանից
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը որոշեց վերադարձնել ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի եղբորորդու՝ Հայկ Սարգսյանի անձնագիրը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ դատական նիստը նախագահում էր դատավոր Աննա Դանիբեկյանը:
Միջնորդությունը դատարանում ներկայացրեց Հայկ Սարգսյանի պաշտպան Երեմ Սարգսյանը, որին առարկեց մեղադրող Աբգար Առաքելյանը՝ նշելով, որ անձնագիրը վերադարձվում է, երբ քրեական հետապնդումը դադարեցվում է:
Նա նաև հիշեցրեց այն փաստը, որ մեղադրանք առաջադրելուց հետո Հայկ Սարգսյանը որոշել է լքել ՀՀ սահմանը և նա կարող է խուսափել գործի քննությունից:
Դատավոր Աննա Դանիբեկյանը որոշեց բավարարել միջնորդությունը՝ հաշվի առնելով, որ որպես խափանման միջոց կիրառվել է գրավը:
«Եթե Հայկ Սարգսյանը խախտի այդ պայմանը, ապա գումարը կբռնագանձվի, իսկ իր նկատմամբ ընտրված խափանման միջոցն էլ կփոխվի կալանքով»,- նշեց դատավորը:
Գործով վկա Արթուր Ղևոնդյանի գտնվելու վայրը պարզելու համար դատարանը կդիմի համապատասխան մարմիններին, իսկ վկա Լարա Առաքելյանը ևս մեկ անգամ կծանուցվի նիստի վերաբերյալ, չներկայանալու դեպքում նոր միայն կկայացվի բերման ենթարկելու որոշում:
Հաջորդ դատական նիստը կկայան մայիսի 16-ին ժամը 15:00-ին:
Հայկ Սարգսյանին մեղադրանք էր առաջադրվել սպանության փորձ կատարելու, ապօրինի կերպով հրազեն և ռազմամթերք ձեռք բերելու ու պահելու համար: Վերջինս, հուլիսի 11-ին կալանավորվել էր, իսկ սեպտեմբերի 10-ին 50 միլիոն գրավի դիմաց ազատ էր արձակվել:

Суд решил вернуть паспорт Айку Саркисяну и позволить ему покинуть Армению
Суд общей юрисдикции Еревана решил вернуть паспорт племянника третьего президента Армении Сержа Саркисяна - Айка Саркисяна.
Как передает «Арменпресс», заседание вела судья Анна Данибекян.
В суде ходатайство представил адвокат Айка Саргсяна Ерем Саркисян, которому возразил обвинитель Абгар Аракелян, отметив, что паспорт возвращается, когда уголовное преследование прекращается.
Он также напомнил тот факт, что после предъявления обвинения Айк Саргсян решил покинуть  Армению, и он может избежать дальнейшего рассмотрения дела.
Судья Анна Данибекян решила удовлетворить ходатайство, учитывая, что в качестве меры пресечения был применен залог.
“Если Айк Саркисян нарушит это условие, то сумма будет взыскана, а избранная в его отношении мера пресечения будет изменена на арест”, - отметила судья.
Для выяснения места нахождения свидетеля по делу Артура Гевондяна суд обратится в соответствующие органы, а свидетель Лара Аракелян еще раз будет проинформирована о заседании, и в случае неявки будет принято решение о приводе.
Следующее судебное заседание состоится 16 мая в 15: 00.
Айку Саркисяну предъявлено обвинение в попытке убийства, незаконном приобретении и хранении огнестрельного оружия и боеприпасов. Он был арестован 11 июля, а 10 сентября был освобожден под залог в 50 миллионов долларов.