ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդն արտակարգ նիստ կանցկացնի Լիբիայի իրադրության շուրջ
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդն ապրիլի 5-ին ժամը 15:00-ին (Երեւանի ժամանակով 23:00-ին) արտակարգ նիստ կանցկացնի Լիբիայի իրադրության շուրջ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, Twitter-ի իր Էջում հայտնել Է ՄԱԿ-ին առընթեր Մեծ Բրիտանիայի ներկայացուցչությունը:
«Մեծ Բրիտանիան ուրբաթ, 15:00-ին ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի արտակարգ նիստ Է հրավիրել փակ ռեժիմով: Լիբիայի աջակցության հարցերով ՄԱԿ-ի առաքելության ղեկավար Հասան Սալամեն ՄԱԿ-ի ԱԽ-ի անդամներին կտեղեկացնի ընթացիկ իրադրության մասին»,- նշվում Է հաղորդագրության մեջ:
Ապրիլի 4-ին Լիբիայի ազգային բանակի հրամանատար ֆելդմարշալ Խալիֆա Խաֆթառն իր զորքերին հրաման Է տվել հարձակում սկսել մայրաքաղաքի վրա՝ խոստանալով այնտեղից վռնդել բոլոր անօրինական զինված կազմավորումներին: Ընդսմին նա նշել Է, որ բանակն այդ կերպ «արձագանքել Է Տրիպոլիի բնակչության կոչին»:
Լիբիայի ազգային համաձայնության կառավարության վարչապետ Ֆայիզ Սարաջն, իր հերթին, հրաման Է տվել իր վերահսկողության տակ գնվող բոլոր զինվորական ստորաբաժանումներին՝ լինել լիակատար մարտական պատրաստության վիճակում՝ ընդսմին թույլատրելով օդուժի հարվածները «քաղաքացիական բնակչությանը եւ կենսականորեն կարեւոր օբյեկտները պաշտպանելու համար»:
Ներկայում ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտերիշը գտնվում Է Տրիպոլիում, որտեղ հանդիպումներ Է անցկացրել երկրի իշխանությունների ներկայացուցիչների հետ: Նա կոչ Է արել հակամարտության բոլոր կողմերին դադարեցնել ռազմական Էսկալացումը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

UN Security Council to hold emergency meeting on Libya
YEREVAN, APRIL 5, ARMENPRESS. The UN Security Council will hold an emergency meeting on April 5 at 15:00 on the situation in Libya, the United Kingdom Mission to the UN wrote on its Twitter page, TASS reports.
“The UK has called for the UN Security Council to meet in closed consultations on Libya at 3 pm tomorrow, Friday”, it said. Head of the United Nations Support Mission in Libya (UNSMIL) Ghassan Salame will brief the UNSC members on the current situation.
On April 4, Commander of the Libyan National Army Khalifa Haftar ordered his troops to launch an offensive on the capital, vowing to liberate it from all illegal armed groups. He noted that the Libyan National Army “had heard the call” of Tripoli’s people.
Prime Minister of Tripoli’s Government of National Accord Fayez al-Sarraj ordered all military units controlled by him to be on full combat alert, giving the green light to airstrikes in order to “defend the civilian population and crucial facilities”.
UN Secretary General Antonio Guterres is currently in Tripoli, where he held meetings with representatives of the country’s authorities. He called on the conflicting sides to stop military escalation.