ՆԱՏՕ-ի նավերը ժամանել են վրացական Փոթի նավահանգիստ
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՆԱՏՕ-ի երկրորդ ռազմածովային խմբի մարտանավերը մտել են վրացական Փոթի նավահանգիստ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ապրիլի 1-ին հայտնել Է Վրաստանի ՆԳ նախարարության սահմանապահ ոստիկանության մամուլի ծառայությունը:
Այցի շրջանակներում երկրորդ մշտական ռազմածովային խմբի հրամանատար Բուդեվեյն Բութսը հանդիպում կունենա Վրաստանի առափնյա պահպանության ղեկավարի հետ: Նաեւ կկայանան աշխատանքային հանդիպումներ, մշակութային եւ մարզական միջոցառումներ: «ՆԱՏՕ-ի խմբի նավերը եւ Վրաստանի առափնյա պահպանության երկու նավերը՝ «Դիոսկուրիա»-ն եւ «Օչամչիրե»-ն, կանցկացնեն համատեղ զորավարժություններ:
Վարժանքներին նաեւ կմասնակցեն Նիդեռլանդներից, Թուրքիայից, Ռումինիայից եւ Բուլղարիայից ժամանած նավեր»,-ասված Է հայտարարության մեջ: Զորավարժություններն անցկացվելու են Վրաստանի եւ ՆԱՏՕ-ի ծովային ուժերի փոխգործակցության եւ փոխհամատեղելիության ընդլայնման նպատակով:
Ավելի վաղ ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Ենս Ստոլտենբերգը հայտարարել Է, որ դաշինքը կքննարկի Սեւ ծովում ներկայության ընդլայնումը, ինչպես նաեւ լրացուցիչ աջակցության ցուցաբերումը Վրաստանին եւ Ուկրաինային, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Корабли НАТО прибыли в грузинский порт Поти
Боевые корабли второй военно-морской группы НАТО зашли в грузинский порт Поти. Как передает Арменпресс, об этом сообщает в понедельник пресс-служба пограничной полиции МВД Грузии.
В рамках визита командующий второй постоянной военно-морской группой НАТО Будевейн Бутс встретится с руководителем береговой охраны Грузии. Также состоятся рабочие встречи, культурные и спортивные мероприятия.
"Корабли группы НАТО и два корабля береговой охраны Грузии "Диоскурия" и "Очамчире" проведут совместные учения. В учениях так же примут участие суда из Нидерландов, Турции, Румынии и Болгарии",- сказано в заявлении.
Учения будут проведены с целью повышения взаимодействия и взаимосовместимости морских сил Грузии и НАТО.
Ранее генсек НАТО Йенс Столтенберг заявлял, что альянс рассматривает расширение присутствия в Черном море, а также оказание дополнительной поддержки Грузии и Украине.