ԱՄՆ-ում Արցախի ներկայացուցիչը հանդիպում է ունեցել Կլեմսոնի համալսարանի մի խումբ ուսանողների հետ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 20 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ում Արցախի Հանրապետության մշտական ներկայացուցիչ Ռոբերտ Ավետիսյանը մարտի 19-ին  հանդիպում է ունեցել Հարավային Կարոլինա նահանգի Կլեմսոնի համալսարանի միջազգային հարաբերություններ ֆակուլտետի պրոֆեսոր Վլադիմիր Մատիչի և մի խումբ ուսանողների հետ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին Արցախի Հանրապետության ԱԳՆ-ից, հանդիպման ընթացքում Ռոբերտ Ավետիսյանը ներկայացրել է Արցախի պատմությունը, ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության ծագման պատճառներն ու կարգավորման գործընթացի ներկա փուլը, ինչպես նաև Արցախի անկախության պատմաիրավական հիմքերը։
Արցախի մշտական ներկայացուցիչը նաև պատասխանել է ուսանողների բազմաթիվ հարցերին, որոնք վերաբերում էին հակամարտության կարգավորման շուրջ Արցախի Հանրապետության դիրքորոշմանը, գործընթացում ԱՄՆ՝ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրի դերակատարությանը, ինչպես նաև Արցախում առկա իրողություններին և նրա քաղաքացիների կողմից իրենց հիմնարար իրավունքների և ազատությունների իրացմանը։

Представитель Арцаха в США встретился со студентами университета Клемсона
Постоянный представитель Республики Арцах в США Роберт Аветисян 19 марта встретился с профессором факультета международных отношений университета Клемсона штата Южная Королина Владимиром Матичем и группой студентов.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе МИД НКР, в ходе встречи Роберт Аветисян представил историю Арцаха, причины возникновения азербайджано-карабахского конфликта и нынешний этап процесса урегулирования, а также историко-правовые основы независимости Арцаха.
Постоянный представитель Арцаха ответил также на многочисленные вопросы студентов, касающиеся позиции Республики Арцах по урегулированию конфликта, роли в этом процессе США, как страны-сопредседателя Минской группы ОБСЕ, существующих в Арцахе реалий, а также реализации его гражданами своих основных прав и свобод.
На встрече были представлены также датированные началом XX века архивные документы Госдепартамента США и представляющие интерес публикации зарубежных СМИ относительно азербайджано-карабахского конфликта.