Հայաստանն ու Վրաստանը կարևորում են Հարավային Կովկասում էներգետիկ և լոգիստիկ ծրագրերի իրականացման նշանակությունը
Հայաստանն ու Վրաստանը կարևորում են Հարավային Կովկասում էներգետիկ և
լոգիստիկ ծրագրերի իրականացման նշանակությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայ-վրացական հարաբերություններին բնորոշ է փոխըմբռնման և վստահության մթնոլորտը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Երևանում Վրաստանի նախագահ Սալոմե Զուրաբիշվիլիի հետ հանդիպումից հետո լրագրողների հետ հանդիպմանը նման կարծիք հայտնեց ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը:
«Մեր համատեղ պատմությունն աչքի է ընկնում բարեկամ երկրների ավանդույթներով և քաղաքակրթական բազմաթիվ ընդհանրություններով: Դրանց հիման վրա այսօր զարգանում և ամրապնդվում է մեր երկու երկրների բազմաոլորտ համագործակցությունը: Այսօր կրկին Վրաստանի հետ առանձնահատուկ հարաբերությունների զարգացումը իր ուրույն տեղն է զբաղեցնում Հայաստանի արտաքին քաղաքական օրակարգում: Այդ մասին են վկայում նաև վերջին շրջանում ամենաբարձր մակարդակի պարբերական հանդիպումները և ձեռք բերված պայմանավորվածությունները»,- ասաց Արմեն Սարգսյանը:
ՀՀ նախագահն արդյունավետ գնահատեց իր  վրացի գործընկերոջ  հետ ունեցած բանակցությունները, որոնց ընթացքում անդրադարձել են երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք հարցերի:
Հայաստանի և Վրաստանի նախագահները քննարկել են համատեղ ծրագրերի իրագործման հնարավորությունները  տրանսպորտային, զբոսաշրջության, նոր տեխնոլոգիաների, գյուղատնտեսության և այլ բնագավառներում: «Կարևորել ենք Հարավային Կովկասում ենթակառուցվածքային էներգետիկ և լոգիստիկ ծրագրերի իրականացման նշանակությունը տարածաշրջանային անվտանգության, կայունության և զարգացման ապահովման նպատակով: Չափազանց կարևորում ենք համագործակցությունը կրթության, մշակույթի և մշակութային ժառանգության պահպանման ոլորտում: Համոզված ենք, որ այդ ուղղություններով մեր գործադրած համատեղ ջանքերը կլինեն արդյունավետ»,- ասաց ՀՀ նախագահը:
Արմեն Սարգսյանը  վերահաստատեց այն համոզմունքը, որ միացյալ ջանքերի շնորհիվ կկարողանան առավել խորացնել հայ-վրացական բարեկամական, ավանդական հարաբերությունները:

Armenia, Georgia highlight importance of implementing joint energy and logistics projects in South Caucasus
Armenia, Georgia highlight importance of implementing joint energy and logistics projects in
South Caucasus
YEREVAN, MARCH 13, ARMENPRESS. Mutual understanding and trust environment are typical to the Armenian-Georgian relations, President of Armenia Armen Sarkissian told reporters following his meeting with Georgian President Salome Zourabichvili in Yerevan today, reports Armenpress.
“Our joint history is distinguished with the traditions of friendly countries and numerous other civilizational commonalities. Based on them today the multisectoral cooperation of our countries develops and strengthens. The development of unique relations with Georgia today again has its special place in Armenia’s foreign policy agenda. The evidence of this are the recent high-level regular meetings and agreements”, Armen Sarkissian said.
He assessed the talks with his Georgian counterpart as effective, stating that they have discussed a number of issues of bilateral interest.
The Armenian and Georgian Presidents discussed the opportunities to implement joint programs in transportation, tourism, new technologies, agriculture and other sectors. “We highlighted the importance of implementing energy infrastructures and logistics programs in South Caucasus aimed at regional security, stability and development. We attach great importance to the cooperation in the fields of education, culture and preservation of cultural heritage. We believe that our joint efforts on these directions will be effective”, Armen Sarkissian said.
He reaffirmed the belief that they will be able to further deepen the Armenian-Georgian friendly, traditional relations through joint efforts.