«Խոսրովի անտառ» պետական արգելոցում իրականացվել է բեզոարյան այծերի և գիհու նոսրանտառի մոնիթորինգ
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Անցած տարվա ընթացքում «Խոսրովի անտառ» պետական արգելոցում Կովկասի բնության հիմնադրամի / CNF/ ֆինանսավորմամբ «Բիո Գամա» ընկերությունն իրականացրել է բեզոարյան այծերի և գիհու նոսրանտառի մշտադիտարկում:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ կենդանիների  դիտարկումներն իրականացվել են արգելոցում նախօրոք ընտրված 10 դիտակետերում և ևս երեքը՝  բուֆերային գոտիներում։ Ձմեռային դիտարկման արդյունքներով, բեզոարյան այծերի պոպուլյացիայի խտությունը դիտարկված տարածքներում կազմել է 1քառ./կմ 5,5 առանձնյակ: Տվյալները վերլուծվել են Doubserve ծրագրով:
Գիհու նոսրանտառի մոնիթորինգի արդյունքում մշակվել են ձևաթղթեր 350 ծառերի համար՝ արգելոցի տարբեր հատվածներում տեղակայված 10 փորձադաշտերում (ներառյալ 3 փորձադաշտեր հրդեհից այրված տարածքներում): Եվս 3 փորձադաշտեր տեղակայվել են բուֆերային գոտում։
Բեզոարյան այծերի պոպուլյացիայի դինամիկայի և գիհու նոսրանտառի մշտադիտարկումը նախատեսվում է շարունակել նաև հետագայում: Ձեռք բերված  տվյալներով կգնահատվի պոպուլյացիայի դինամիկան, ինչը ցույց կտա նաև «Խոսրովի անտառ» պետական արգելոցում կառավարման  արդյունավետությունը: Կովկասի բնության հիմնադրամը շարունակելու է աջակցությունը նմանատիպ ծրագրերի իրականացման համար, այդպիսով` նպաստելով բնության պահպանվող տարածքների կառավարման արդյունավետության բարձրացմանը:

В государственном заповеднике ''Хосровский лес'' проведен мониторинг безоаровых коз и зарослей можжевельника
В государственном заповеднике ''Хосровский лес'' проведен мониторинг безоаровых коз и
зарослей можжевельника
В течении прошлого года в Государственном заповеднике ''Хосровский лес'' при финансировании фонда природы Кавказа (CNF) компания ''Био Гама'' осуществила мониторинг безоаровых коз и зарослей можжевельника.
По сообщению «Арменпресс», наблюдения за животными проводились в 10 разных, выбранных заранее, пунктах заповедника и еще в 3 буферных зонах. По результатам зимнего наблюдения, плотность популяции безуаровых коз на наблюдаемых территориях составила 5,5 особей на 1 кв.км. Данные были проанализированы по программе Doubserwe.
В результате мониторинга зарослей можжевельника были разработаны участки для 350 деревьев на 10 испытательных площадках, расположенных в разных частях заповедника (включая 3 испытательные на территориях, сгоревших во время пожара). Еще 3 участка размещены в буферной зоне.
Мониторинг динамики популяции безоаровых коз и зарослей можжевельника планируется продолжить и в дальнейшем.
По полученным данным будет оценена динамика популяции, что также выявит эффективность управления Государственном заповеднике ''Хосровский лес''. Фонд природы Кавказа продолжит содействие реализации подобных программ, тем самым способствуя повышению эффективности управления охраняемых природных территорий.