Բրիտանիան ներմուծման մաքսերի 80 – 90 տոկոսը կչեղարկի առանց «գործարքի» Brexit-ի դեպքում. Sky News
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեծ Բրիտանիան չեղյալ կհայտարարի ներմուծվող ապրանքների վրա դրվող բոլոր առեւտրական մաքսերի 80 – 90 տոկոսն առանց համաձայնության Եվրամիությունից երկրի դուրս գալու դեպքում: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Sky News հեռուստաալիքը՝ վկայակոչելով կառավարական աղբյուրներ: Հեռուստաալիքի տվյալներով՝ համապատասխան միջոցները շարադրված են փաստաթղթում, որը կհրապարակվի այն դեպքում, եթե Բրիտանիայի վարչապետ Թերեզա Մեյին հաջորդ շաբաթ չհաջողվի կանխապահովել խորհրդարանի պաշտպանությունը Brexit-ի պայմանների վերաբերյալ համաձայնագրի շուրջը կայանալիք քվեարկության ընթացքում: Ինչպես նշում Է հեռուստաալիքը, դա անակնկալ կդառնա բրիտանացի շատ արտադրողների եւ ֆերմերների համար:
Ըստ որում կառավարությունը մտադիր չԷ չեղյալ հայտարարել ավտոմոբիլների, տավարի եւ ոչխարի մսի, կաթնամթերքի, ինչպես նաեւ մանածագործական արդյունաբերության մի շարք ապրանքների առեւտրական մաքսերը: Հեռուստաալիքն ընդգում Է, որ նման «արմատական պլանը» միտված Է այն բանին, որ կանխվի ապրանքների գների կտրուկ բարձրացումը: Եվրամիությունից Մեծ Բրիտանիայի դուրս գալը պլանավորված Է 2019 թվականի մարտի 29-ին, ինչից հետո, պլանի համաձայն՝ պետք Է սկսվի անցումային շրջանը, որը կտեւի մինչեւ 2020 թվականի վերջը, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

СМИ: Британия отменит 80-90% пошлин на импорт в случае Brexit без "сделки"
Великобритания отменит 80-90% всех торговых пошлин, которые накладываются на импортные товары, в случае выхода страны из Евросоюза без соглашения, передаеттелеканал Sky Newsсо ссылкой на правительственные источники.
По данным телеканала, соответствующие меры излагаются в документе, который будет опубликован в случае, если премьеру Британии Терезе Мэй не удастся на следующей неделе заручиться поддержкой парламента в ходе голосования по соглашению об условиях Brexit. Как отмечает телеканал, это станет неожиданностью для многих британских производителей и фермеров,сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
При этом правительство не намерено отменять торговые пошлины на импорт автомобилей, говядины, баранины, молочных продуктов, а также ряда товаров текстильной промышленности.
Телеканал подчеркивает, что подобный "радикальный план" направлен на то, чтобы предотвратить сильное повышение цен на товары.
Выход Великобритании из Евросоюза запланирован на 29 марта 2019 года, после чего, согласно плану, должен наступить переходный период, который продлится до конца 2020 года.