ՊՆ մամուլի խոսնակը պարզաբանում է տարածել զինծառայողների մահվան լուրերը թաքցնելու մասին տեղեկությունների վերաբերյալ
ՊՆ մամուլի խոսնակը պարզաբանում է տարածել զինծառայողների մահվան լուրերը
թաքցնելու մասին տեղեկությունների վերաբերյալ
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ պաշտպանության նախարարության մամուլի խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանը պարզաբանել է, որ ՀՀ ԶՈՒ կորուստների դեպքերը թաքցնելու վերաբերյալ տեղեկությունները չեն համապատասխանում իրականությանը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` մարտի 5-ին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում ՀՀ ՊՆ մամուլի խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանը հրապարակել է դրա մասին վկայող մի քանի փաստ:
«ՀՀ ԶՈւ-ը կորստի ոչ մի դեպք չի թաքցրել և չի թաքցնելու, բոլոր փորձերն այդ դեպքերը ներկայացնել թաքցրած, չեն համապատասխանում իրականությանը: ՀՀ ՊՆ-ը առավել ևս այժմ բաց է համագործակցության համար և միշտ լինելու է թափանցիկ իրավասության սահմաններում:
Մ․ Գրիգորյանի մահը տեղի է ունեցել փետրվարի 11-ին, մեկ օր անց լուրն արդեն հայտնվել է մամուլում` համապատասխան մարմինների կողմից: Ֆ. Թամազյանի մահը տեղի է ունեցել փետրվարի 12-ին և նույն օրը լուրը հայտնվել է մամուլում`համապատասխան մարմինների կողմից:
Ծառայության հետ կապ չունեցող դեպքերը, որոնք սովորաբար լինում են տանը, կամ ոչ զորամասում, մենք երբեք պաշտոնապես չենք հայտնում ու չենք հայտնել վերջին 7 տարում, սակայն դրանք միշտ հաստատում ենք, եթե լուրը հայտնվում է մամուլում, իսկ սովորաբար հայտնվում է շատ արագ: Եթե չի հայտնվում, ապա քննչական մարմինները դրա մասին որոշ ժամանակ անց հայտնել են ու հայտնում են: Հետևաբար, որևէ բան թաքցնելու մասին խոսք լինել չի կարող:
Էդ. Գրիգորյանի մասին արդեն պարզաբանել ենք, որ եղել է որոշակի սխալ, սակայն դա օրինաչափություն չէ, ինչպես տեսնում ենք վերը բերված օրինակներից:
Այնպես որ, ՀՀ ՊՆ կողմից դեպքեր թաքցնելու մասին խոսակցությունները չունեն որևէ հիմք և խնդրում ենք ձեր անձնական և քաղաքական հարցերը պարզաբանելիս զերծ մնալ զինծառայողների մահվան լուրերը շահարկելուց»,- գրել է Հովհաննիսյանը:
Մամուլում տեղեկություններ էին տարածվել, որ ՀՀ Պաշտպանության նախարարությունը թաքցրել է 4 զինծառայողի մահվան դեպքերը: Այդ տեղեկությունները մարտի 5-ին հերքել է նաև Պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը:

YEREVAN, MARCH 5, ARMENPRESS. Armenian Ministry of Defense spokesperson Artsrun Hovhannisyan has debunked media allegations that claim the military has concealed deaths of servicemen.
Hovhannisyan issued a detailed clarification through his Facebook account.
“The Armenian Armed Forces has not concealed and will not conceal any loss case, all attempts to [falsely] present these incidents as concealed are fake. Moreover now the Ministry of Defense is open for cooperation and will always be transparent within its authority.
The death of M. Grigoryan took place on February 11, one day later the news was reported in the press by relevant bodies. The death of F. Tamazyan took place on February 12 and the news was reported on the same day in the press by relevant bodies.
Incident not related to service, which usually happen at home or outside the military base, we never officially report and have not reported in the past 7 years, however we always issue a confirmation if the news appears in the press, and it usually appears very quickly. If it doesn’t, the investigative bodies have reported and continue reporting about it some time later.
We have already clarified about Ed. Grigoryan that a certain mistake took place, however this isn’t a pattern as you can see from the abovementioned examples.
Therefore, the rumors on the concealment of incidents by the Defense Ministry are completely unsubstantiated and I request you to refrain from manipulating the death news of servicemen when clarifying your personal or political issues,” Hovhannisyan wrote on Facebook.
Earlier Defense Minister Davit Tonoyan also refuted the allegations on concealing fatalities in the military.