Մակրոնը զիջում Է դիրքերը ժողովրդականության վարկանիշում
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը նախկին եւ գործող մի քանի քաղաքական գործիչներից հետ Է մնացել ժողովրդականության վարկանիշում. մասնավորապես, Ֆրանսիայի բնապահպանության նախկին նախարար Նիկոլա Յուլոն գլխավորել Է վարկանիշը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, վկայում են Ifop-Fiducial-ի հարցման արդյունքները, որն անցկացվել Է Paris Match հրատարակության եւ Sud Radio ռադիոկայանի համար:
Ինչպես հետեւում Է հարցման արդյունքներից, Յուլոյի մասին լավ կարծիք ունի հարցման մասնակիցների 73 տոկոսը: Երկրորդ տեղում հայտնվել Է նախկին վարչապետ Ալեն Ժյուպեն (56 տոկոս): Ընդսմին Մակրոնի վերաբերյալ դրական կարծիք ունի հարցվածների 36 տոկոսը, վարչապետ Էդուար Ֆիլիպի վերաբերյալ՝ 47 տոկոսը: Առավել մեծ ժողովրդականություն վայելող նախարարը դարձել Է ԱԳ նախարարության ղեկավար Ժան-Իվ լե Դրիանը (49 տոկոս): Ուշագրավ Է, որ Մակրոնին գերազանցել Է նաեւ նախկին նախագահ Նիկոլա Սարկոզին (42 տոկոս): Ժողովրդականության վարկանիշը եզրափակել են Էր դեպարտամենտի խորհրդի նախագահ Սեբաստիան Լեկոռնյուն (11 տոկոս) եւ Ազգային ժողովի պատգամավոր Ֆաբիեն Ռուսելը (11 տոկոս): Հարցումը հեռախոսով անցկացվել Է փետրվարի 8-ից 9-ը: Դրան մասնակցել Է 18-ից բարձր տարիքի 1002 մարդ: Վիճակարգական անճշտությունը նշված չԷ, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Макрон остался позади ряда политиков в рейтинге популярности
Президент Франции Эммануэль Макрон остался позади некоторых бывших и действующих политиков в рейтинге популярности: в частности, экс-министр экологии Франции Николя Юло возглавил рейтинг, свидетельствуют результаты опроса Ifop-Fiducial для издания Paris Match и радиостанции Sud Radio.
Как следует из результатов опроса, хорошего мнения о Юло придерживаются 73% опрошенных. На втором месте оказался экс-премьер Ален Жюппе (56%),сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
При этом мнение о Макроне положительное у 36% респондентов, о премьер-министре Эдуаре Филиппе - у 47%. Самым популярным министром стал глава МИД Жан-Ив Ле Дриан (49%). Примечательно, что Макрона обогнал также экс-президент Николя Саркози (42%).
Рейтинг популярности замкнули бывший президент Совета департамента Эр Себастьян Лекорню (11%) и депутат Национального собрания Фабьен Руссель (11%).
Опрос проводился по телефону с 8 по 9 февраля. В нем приняли участие 1002 человека старше 18 лет. Погрешность не указана.