Մանվել Գրիգորյանը տեղափոխվել է «Նաիրի» ԲԿ
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ազգային ժողովի նախկին պատգամավոր Մանվել Գրիգորյանը «Երևան-Կենտրոն» քրեակատարողական հիմնարկից տեղափոխվել է «Նաիրի» բժշկական կենտրոն հետազոտվելու: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց Քրեակատարողական վարչության հանրային կապերի ծառայության պետ Նոնա Նավիկյանը:
«Մանվել Գրիգորյանը տեղափոխվել է «Նաիրի» բժշկական կենտրոն հետազոտվելու»,- ասաց Նավիկյանը:
2018թ. դեկտեմբերի 21-ին Մանվել Գրիգորյանը 25 միլիոն դրամ գրավի դիմաց կալանքից ազատ էր արձակվել: Դեկտեմբերի 24-ին Դատախազությունը վերաքննիչ բողոք է ներկայացրել Մանվել Գրիգորյանի խափանման միջոցի փոփոխության դեմ: 2019թ. հունվարի 22-ին ՀՀ վերաքննիչ դատարանը որոշում էր կայացրել բավարարել  Ազգային ժողովի նախկին պատգամավոր, ԵԿՄ նախկին նախագահ Մանվել Գրիգորյանի գրավով ազատ արձակելու առաջանի ատյանի դատարանի որոշման դեմ Գլխավոր դատախազության բողոքը: Գրիգորյանը կրկին կալանավորվել էր:
Մանվել Գրիգորյանին մեղադրանք է առաջադրվել Քրեական օրենսգրքի 235-րդ հոդվածի 2-րդ մասով՝ ապօրինի կերպով ռազմամթերք ձեռք բերելու և այլ անձանց հետ նախնական համաձայնությամբ պահելու համար, ինչպես նաև քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով՝ մի խումբ անձանց հետ նախնական համաձայնությամբ յուրացման եղանակով իր վստահությանը հանձնված առանձնապես խոշոր չափերով ուրիշի գույք հափշտակելու համար: Հունիսի 16-ին Մանվել Գրիգորյանը ձերբակալվել է, ապա՝ հունիսի 19-ին, Ազգային ժողովի պատգամավորների քվեարկությամբ, զրկվել պատգամավորական անձեռնմխելիությունից ու դատարանի որոշմամբ կալանավորվել: Կալանքի տակ գտնվելու ընթացքում պատգամավորի պաշտպանները բազմիցս բարձրաձայնել են նրա առողջական խնդիրների մասին՝ նշելով, որ իրենց պաշտպանյալի կյանքին վտանգ է սպառնում: Ազգային անվտանգության ծառայության ԱԱԾ տարածած հաղորդագրությունում, մասնավորապես ասված էր, որ Մանվել Գրիգորյանին պատկանող հանգստյան գոտին վերածվել էր զինապահեստի, ռետրո և ժամանակակից տասնյակ ավտոմեքենաների ավտոպարկի: Ակնալճի ամառանոցը գեներալի համար ծառայել է նաև «զինվորի բաժին» նշագրմամբ սննդի, հիգիենիկ պարագաների, դեղորայքի, զինվորական հանդերձանքի պահեստարանի: Զինվորներին հասցեագրված արկղերին կից նամակներից ակնհայտ էր, որ արկղերի պարունակությունը դեռևս 2016-ին ապրիլյան քառօրյա պատերազմի օրերին ուղարկված օգնությունն էր առաջնագծի զինվորներին:

Манвела Григоряна доставили в МЦ «Наири»
8-го февраля бывшего депутата НС Армении генерала Манвела Григоряна доставили из ИУ «Ереван-Кентрон» в МЦ «Наири». Об этом в беседе с «Арменпресс» сказала начальник управления по информации и связям с общественностью УИУ МЮ Армении Нонна Навикян.
«Манвела Григоряна перевели в МЦ «Наири» на обследование»,- сказала она.
Как сообщалось ранее, адвокаты бывшего депутата НС Армении генерала Манвела Григоряна представили в суд первой инстанции новое ходатайство об освобождении Манвела Григоряна под залог. В беседе с «Арменпресс» адвокат Арсен Мкртчян сказал, что они воспользуются всеми доступными законными мерами, чтобы обеспечить должную защиту своего подопечного.
«Поскольку Уговоно-процессуальный кодекс в этом вопросе ограничений не налагает, мы все время будем пользоватьсяя своим правом на ходатайство. В то же время, мы представили жалобу в Кассационный суд на решение Апелляционного суда»,- сказал он.
Суд общей юрисдикции в Ереване 21 декабря принял решение об освобождении лишенного депутатской неприкосновенности генерала Манвела Григоряна под залог в размере 25 миллионов драмов (более 51,5 тысячи долларов). Сразу после этого в Эчмиадзине начались акции протеста, а в соцсетях активно озвучивались требования вернуть Григоряна под арест. Григоряна доставили в село Акналич Армавирской области, где у него есть особняк. Полиция осуществляет круглосуточное дежурство возле его дома во избежание возможных инцидентов.
Генеральная прокуратура Армении 24 декабря обжаловала решение об освобождении Григоряна под залог. Адвокаты же утверждают, что Григорян тяжело болен и заключение под стражу обрекает его на медленную смерть.
Как сообщалось ранее, граждане, протестующие против освобождения Манвела Григоряна под залог, проводят акцию у Генпрокуратуры Армении. Как передает «Арменпресс», они собрались у здания Министерства юстиции, откуда двинулись шествием к зданию Генпрокуратуры Армении.
Участники акции протеста требовали снова арестовать Манвела Григоряна. По их словам, их борьба направлена на создание правового государства и торжества закона.
Манвелу Григоряну предъявлено обвинение  по ч.2 ст.235 (незаконное  приобретение оружия, хранение  по предварительному  сговору  с другими лицами), а  также п.1 ч.3 ст. 179 (хищение доверенного ему   имущества в  особо крупных размерах - по предварительному  сговору  с другими лицами).
16 июня Манвел Григорян был арестован. 19 июня НС РА  проголосовало за лишение  его депутатской  неприкосновенности, по решению суда он был арестован.