Tesla-ն ինքը կուտակիչներ կարտադրի Էլեկտրամոբիլների համար. Bloomberg
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Tesla ընկերությունը, որը պատկանում Է միլիարդատեր Իլոն Մասքին, պայմանավորվել Է կուտակիչներ արտադրող կալիֆոռնիական Maxwell Technologies-ի գնման շուրջ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է Bloomberg գործակալությունը:
«Tesla-ն կուտակիչ մարտկոցներ արտադրող Maxwell Technologies-ն գնում Է 2018 մլն դոլարով»,-նշում Է գործակալությունը, հավելելով, որ այդ ընկերության տեխնոլոգիաները թույլ կտան արագացնել Էլեկտրամոբիլների լիցքավորումը:
Maxwell Technologies-ն արդեն ավելի քան կես դար կուտակիչներ ու գերկոնդենսատորներ Է արտադրում արդյունաբերության տարբեր ճյուղերի համար: Ներկայում ընկերությունն իր արտադրանքը մատակարարում Է այնպիսի ավտոհսկաների, ինչպիսիք են՝ General Motors-ը եւ Volkswagen-ը: Reuters գործակալության տեղեկատվությամբ, այսօրվա դրությամբ Tesla-ն իր բոլոր կուտակիչները պատվիրում Է Panasonic ճապոնական կորպորացիային:
Ինչպես ընդգծում են փորձագետները, Maxwell Technologies-ի գնումը Մասքի ընկերությանը թույլ կտա ամենակարճ ժամկետում կարգավորել Էլեկտրամոբիլների համար սեփական կուտակիչների արտադրությունը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Bloomberg: Tesla решила сама производить аккумуляторы для электромобилей
Компания Tesla, принадлежащая миллиардеру Илону Маску, договорилась о покупке производителя аккумуляторов Maxwell Technologies из Калифорнии. Как передает Арменпресс, об этом сообщило агентство Bloomberg.
"Tesla покупает производящую аккумуляторные батареи Maxwell Technologies за $218 млн", - отмечает агентство, добавляя, что имеющиеся у этой компании технологии позволят ускорить зарядку электромобилей.
Maxwell Technologies производит уже более полувека аккумуляторы и суперконденсаторы для различных отраслей промышленности. В настоящее время компания поставляет свою продукцию таким автогигантам, как General Motors и Volkswagen.
По информации агентства Reuters, на сегодняшний день Tesla заказывает все свои аккумуляторы у японской корпорации Panasonic. Как подчеркивают эксперты, покупка Maxwell Technologies позволит компании Маска в кратчайшие сроки наладить собственное производство аккумуляторов для электромобилей.