Հայաստանում ցմահ դատապարտյալների կարիքները հոգալու համար օրական մոտ 12 հազար դրամ է հատկացվում
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետությունում 91 ցմահ դատապարտյալների անհրաժեշտ պայմաններն ապահովելու համար օրական ծախսվում է 11601 ՀՀ դրամ: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում՝ ՀՀ արդարադատության նախարարության քրեակատարողական ծառայության պետի առաջին տեղակալ, արդարադատության գնդապետ Մանուկ Միքայելյանն ասաց, թե քանի ցմահ դատապարտյալ կա, քանիսն են ազատ արձակվել ու ինչ պայմաններում և այլ հարցերի շուրջ:
-Պարոն Միքայելյան, քանի՞ ցմահ բանտարկյալ կա Հայաստանի Հանրապետությունում:
-ՀՀ ԱՆ քրեակատարողական հիմնարկներում 2019 թվականի հունվարի 29-ի դրությամբ պատիժ է կրում 91 ցմահ ազատազրկման դատապարտված անձ:
-ՀՀ Քր.Օր.-ի 99-րդ հոդվածի 1-ին և 6-րդ կետերի համաձայն մինչև 2003 թվականը մահապատիժ է սահմանված եղել: ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի 2003 թվականի հրամանագրով՝ ի թիվս 41 մահապատժի դատապարտվածների, պատիժը փոխարինվել է ցմահ ազատազրկման: Այդ օրվանից ի վեր, ընդհանուր առմամբ քանի ցմահ դատապարտյալ է ազատ արձակվել (արդարացվել, համաներմամբ կամ ներման հանձնաժողովի որոշմամբ): Նման նախադեպ եղե՞լ է:
-2003 թվականից առ այսօր քրեակատարողական հիմնարկներից ազատվել է 6 ցմահ ազատազրկման դատապարտված անձ: Նրանցից  2-ը՝ պատժի հետագա կրմանը խոչընդոտող ծանր հիվանդության պատճառով, 1-ը՝ պայմանական վաղաժամկետ, 3-ի նկատմամբ ՀՀ վճռաբեկ դատարանի որոշմամբ կայացված դատավճիռը բեկանվել է, գործը ուղարկվել նոր նախաքննության և ընտրված խափանման միջոց կալանավորումը վերացվել է:
-Մինչ այն պահը, երբ մահապատժի դատապարտվածների պատիժը փոխարինվեց ցմահ ազատազրկմամբ, Հայաստանում մահապատժի ենթարկելու դեպքեր գրանցվե՞լ են:
-ՀՀ ԱՆ քրեակատարողական ծառայությունում՝ Հայաստանի Հանրապետությունում մահապտժի իրականացման վերաբերյալ տեղեկատվություն առկա չէ:
-Օրական կամ տարեկան որքա՞ն գումար է ծախսվում ցմահ դատապարտյալների անհրաժեշտ պայմաններն ապահովելու համար:
- ՀՀ քրեակատարողական հիմնարկներում պատիժը կրող ցմահ ազատազրկման դատապարտված անձանց պահպանման նպատակով օրական հատկացվում է 11601 ՀՀ դրամ:

The cost of life imprisonment - $24 a day for inmate
YEREVAN, FEBRUARY 1, ARMENPRESS. As of January 2019, there are 91 convicted criminals serving life sentences in Armenia.
Colonel Manuk Mikayelyan, First Deputy Director of the Department of Corrections of the Ministry of Justice told ARMENPRESS that the government is spending 11601 drams (around 24 dollars) a day on inmates serving the life sentence.
Death penalty in Armenia was abolished in 2003 at the order of then-President Robert Kocharyan. At the time when the death penalty was abolished, there were 41 convicts on death row, and their sentences were changed to life in prison.
Since then, how many inmates serving the life sentence have been released, i.e. pardoned?
Since 2003 six convicts sentenced to life in prison have been released. 2 of them due to serious illness obstructing further incarceration, 1 was paroled, and three had their sentenced overruled by the Court of Cassation and a renewed investigation led to their release.
Up to the point when the death penalty was substituted with life imprisonment, how many inmates had been executed in Armenia?
The Correctional Service of the Ministry of Justice does not possess information about implemented death penalties in Armenia.
How much money is spent daily or yearly for ensuring necessary conditions of convicts serving the life imprisonment?
11601 drams daily is allocated for keeping inmates sentenced to life in prison at Armenian correctional facilities.