Հայկական կոնյակը վայելել ծիրանով. Ալեքսիս Օհանյանը պատմել է իր նախաձեռնած ծրագրի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ամերիկահայ գործարար, Reddit սոցիալական ցանցի համահիմնադիր Ալեքսիս Օհանյանը Forbes-ին պատմել է «Շախմատ» (Shakhmat) անունով կոնյակի արտադրություն իրականացնելու նախագծի մասին: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ հարցազրույցում Ալեքսիս Օհանյանը հայտնել է, որ ցանկանում է հայկական կոնյակը դուրս բերել ամերիկյան շուկա:
Ալեքսիս Օհանյանը Հայոց ցեղասպանությունը վերապրածի ժառանգ է: Նրա առաջին այցելությունը Հայրենիք եղել է 2010 թվականին, այցելության ընթացքում նա ծանոթացել է հայկական կոնյակի արտադրությանը:
«Հայկական կոնյակը հայերի համար շատ ավելին է, քան պարզապես խմիչքը: Նրանք հպարտանում են հայկական կոնյակով, բայց Հայաստանից դուրս, նույնիսկ հայ համայնքների շրջանակում ոչ բոլորը իրապես գիտեն այդ մասին: Այն լեգենդար է»,-ասել է Ալեքսիս Օհանյանը:
Ալեքսիս Օհանյանը մանրամասներ է ներկայացրել Հայաստան կատարած իր հաջորդ այցելության մասին: Նա նշել է, որ չնայած կարճ ժամանակով էր այցելել, սակայն շատ էր տպավորվել: Ալեքսիսը պատմել է, որ Հայաստան են ժամանել մինչև արևածագը: Հայկական հողի վրա կարողացել են վայելել այն, որից հետո շրջել են Երևանով, այցելել են տարբեր վայրեր, որտեղ հնարավորություն են ունեցել իրականացնել խմիչքների համտեսում: Ալեքսիս Օհանյանը պատմել է, թե ինչպես է խմում «Շախմատ» կոնյակը:
«Ես այն խմում եմ նրբորեն: Եթե ունենում եմ հայկական ծիրան, այն երկու մասի եմ բաժանում, դուրս եմ հանում միջուկը և օգտագործում կեղևը որպես բաժակ՝ վայելելու խմիչքը»,-նշել է Ալեքսիս Օհանյանը:
Շարունակելով հայաստանյան իր վերջին այցը ներկայացնելը՝ նա նշել է, որ տպավորված է ՀՀ վարչապետի հետ հանդիպումից:
«Շատ ոգեշնչող հանդիպում էր: Դուք կարող եք երկրում տեսնել լավատեսություն, որը կապված է նրա աշխատանքի հետ, ինչը նա շարունակելու է Հայաստանը զարգացնելու, կոռուպցիան նվազեցնելու համար»,-ասել է նա:

Алексис Оганян рассказал о проекте по производству коньячного бренда «Шахматы»
Американский бизнесмен армянского происхождения, соучредитель социальной сети Reddit Алексис Оганян рассказал Forbes о проекте по производству коньячного бренда «Шахматы». Как сообщает Арменпресс, Алексис Оганян отметил, что хочет вывести армянский коньяк на американский рынок.
Алексис Оганян - потомок выжившего после Геноцида армян. Его первый визит на родину состоялся в 2010 году, в ходе которого он познакомился с производством армянского коньяка.
«Армянский коньяк - это больше, чем просто напиток. Они гордятся армянским коньяком, но за пределами Армении, даже в армянских общинах, не все действительно знают об этом. Он легендарен», - сказал Алексис Оганян.
Алексис Оганян подробно рассказывает о своем следующем визите в Армению. Он отметил, что, хотя он посетил Армению на короткое время, он был впечатлен. Алексис рассказал, что прибыл в Армению до восхода солнца. Насладившись армянской землей, он прогулялся по Еревану и посетили разные места, где у него была возможность попробовать напитки. Алексис Оганян рассказывает, как пьет коньяк «Шахматы».
«Я пью его нежно. Если у меня есть армянский абрикос, я делю его на две части, вытаскиваю мякоть и использую кожуру как чашу для питья», - сказал Алексис Оганян.
Продолжая представлять свой недавний визит в Армению, он отметил, что был впечатлен встречей с премьер-министром Армении.
«Это была очень вдохновляющая встреча. Вы можете увидеть оптимизм в стране, связанный с его работой», - сказал он.