ՀՀ տարածքում կան դժվարանցանելի ավտոճանապարհներ. փակ է Վարդենյաց լեռնանցքը
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ տարածքում հունվարի 14-ին՝ ժամը 08:30-ի դրությամբ կան դժվարանցանելի ավտոճանապարհներ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, ՀՀ ԱԻՆ-ը տեղեկացնում է, որ Վարդենյաց լեռնանցքը փակ է, դժվարանցանելի է Սոթք-Քարվաճառ ավտոճանապարհը: Կոտայքի մարզի բոլոր ավտոճանապարհներին տեղ-տեղ առկա է մերկասառույց: Արագածոտնի մարզի Թալին, Աշտարակ քաղաքներում տեղում է ձյուն:Վարորդներին խորհուրդ է տրվում մարզեր երթևեկել բացառապես ձմեռային անվադողերով։
Վրաստանի տարածաշրջանային զարգացման և ենթակառուցվածքների նախարարության ավտոճանապարհային դեպարտամենտից ստացված տեղեկատվության համաձայն Ստեփանծմինդա-Լարս ավտոճանապարհը փակ է բեռնատար ավտոմեքենաների համար:
ՌԴ ԱԻՆ Հյուսիսային Օսիայի Հանրապետության գլխավոր վարչությունից ստացված տեղեկատվության համաձայն ռուսական կողմում կա կուտակված 158 բեռնատար, 79 մարդատար ավտոմեքենա և 1 ավտոբուս:
Վանաձոր-Ալավերդի ավտոճանապարհի 39-րդ կմ-ից մինչև Բագրատաշենն ընկած հատվածում իրականացվում են շինարարական աշխատանքներ: Սահմանվել են տրանսպորտային երթևեկության հետևյալ այլընտրանքային երթուղիները: Տրանսպորտային միջոցների ներհամայնքային երթևեկությունը դեպի Ալավերդի, Վանաձոր քաղաքներ և մոտակա բնակավայրեր իրականացնել Վանաձոր-Ստեփանավան-Ագարակ-Կողես-Այգեհատ-Օձուն-Ալավերդի Վրաստանի սահման ճանապարհահատվածներով:
2018 թ. հունիսի 30-ից առ ս. թ. հունվարի 14-ը Երևան-Մեղրի ավտոճանապարհի 139-րդ կմ-ին կատարվում են շինարարական աշխատանքներ, ինչի հետևանքով մոտ 200 մ հատվածը միակողմանի փակ է:

На территории Армении имеются закрытые и труднопроходимые дороги: перевал Варденяц закрыт
Перевал Варценяц закрыт, труднопроходима автодорога Сотк-Карвачар. На всех дорогах Котайкской области местами гололед, в городах Талине, Аштараке Арагацонтской области идет снег.
МЧС рекомендует водителям при поездках в области использовать исключительно зимние шины.
Как сообщили «Арменпресс» в управлении по информации и связям с общественностью МЧС Армении,  на участке дороги от 39-го км дороги Ванадзор-Алаверди до Баграташена ведутся строительные работ. Установлен следующий альтернативный маршрут: по направлению к Алаверди, Ванадзору и ближайшие поселения можно доехать по автодороге Ванадзор-Степанаван-Когес-Одзун, Алаверди граница Грузии.
В МС отметили, что до сих пор продолжаются строительные работы на 139-м км трассы Ереван-Мегри, из-за чего примерно 200 метровый участок дороги закрыт в односторннем порядке.
В МЧС Армении сообщают, что согласно информации из Автодорожного департамента Министерства территориального развития и инфраструктур Грузии, автомагистраль Степанцминда-Ларс закрыта для грузовиков.
По данным Главного управления МЧС РФ по Северной Осетии, на российской стороне границы скопилось 158 грузовых, 79 легковых автомобилей и один автобус.