Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է կենսաթոշակի անցած նախկին զինծառայողներին
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է զինվորական կենսաթոշակի անցնելու կապակցությամբ զինվորական ծառայությունից սահմանված կարգով արձակված նախկին մի խումբ զինծառայողների:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, վերջիններս Նիկոլ Փաշինյանին են ներկայացրել իրենց դիտարկումներն ու առաջարկությունները՝ կառավարության ընդունած որոշման հետ կապված, որով նախատեսվում է Պաշտպանության նախարարությանը հատկացնել 5 մլրդ 705 մլն դրամ, զինվորական ծառայության ընթացքում որպես բնակարանային պայմանների բարելավման կարիք ունեցող հաշվառված, սակայն ծառայության ընթացքում անհատույց բնակարան չստացած նախկին զինծառայողներին որպես պետական աջակցություն, բնակարան ձեռք բերելու նպատակով տրամադրելու համար:
Որոշմամբ նախատեսվում է շահառուների գրավոր համաձայնության դեպքում յուրաքանչյուրին տրամադրել 2 տարի մարման ժամկետով և միջինը 5.000.000 դրամ արժեքով բնակարանի գնման վկայագիր:
«Ըստ էության, մենք այսօր ունենք շուրջ 1200 շահառու, որոնք ընդգրկված են բնակարան ստանալու հերթացուցակում: Այս հարցի շուրջ մենք ունեինք փակուղային իրավիճակ, որովհետև որևէ պրոցես տեղի չէր ունենում, կամ տեղի էին ունենում աննշան գործընթացներ: Մեզ համար խնդիր է եղել, որ այս պրոցեսը մեռյալ կետից շարժվի: Մենք արձանագրել ենք, որ այսօր կառավարությունը կարող է ռեալ հատկացնել 5 մլրդ դրամ և այդ աջակցությունն առաջարկել մարդկանց, ինչը չի նշանակում, թե ասում ենք՝ այս 5 մլրդ դրամը վերցրեք և հաշիվները մաքրեցինք: Դա նշանակում է, որ կա այսպիսի հնարավորություն, մենք ստեղծում ենք այդպիսի հնարավորություն: Այս 1200-ի մեջ վստահաբար կլինեն մարդիկ, որոնց համար սա կլինի ոչ միայն հնարավորություն, այլև հարցի լուծում»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Այնուհետև վարչապետի պաշտոնակատարը ներկայացրել է Կադաստրի պետական կոմիտեի տեղեկանքը, որի համաձայն՝ մեկ սենյականոց բնակարանը մարզային բնակավայրերի 95 տոկոսում ցածր է 5 մլն դրամից, մարզերի կեսում 2 սենյականոց բնակարանը ցածր է 5 մլն դրամից, 3 սենյականոցը՝ 5 մլն դրամից ցածր գին ունի մարզային բնակավայրերի մեկ երրորդում: Նիկոլ Փաշինյանը նկատել է, որ 1200 շահառուից Երևանում է բնակվում միայն 370-ը: «Սրանով հստակ լուծելու ենք որոշակի թվով մարդկանց խնդիր: Այսինքն, այստեղ իմ կարծիքով մենք շատ կարևոր քայլ ենք արել՝ խնդիրը մեռյալ կետից շարժել ենք: Կլինեն մարդիկ, որոնց այս լուծումը ձեռնտու չի լինի, նրանց նկատմամբ մեր պարտավորությունը կշարունակի մնալ արձանագրված: Մենք ասում ենք, որ այս 7 ամսվա ընթացքում ինչպես ի վիճակի ենք եղել լուծել շահառուների մի մասի հարցը, եթե այս նույն տեմպերով գնանք՝ մնացածինն էլ կլուծենք»,- ասել է վարչապետի պաշտոնակատարը:
Նիկոլ Փաշինյանն ավելացրել է, որ Պաշտպանության նախարարությունը մեկ ամսվա ընթացքում կայացնելու է որոշում, թե նշված 5 մլրդ դրամն ինչ սկզբունքով և ինչպես է բաշխվելու: Վարչապետի պաշտոնակատարն ընդգծել է, որ այդ առումով բոլոր առաջարկները պետք է ներկայացնել համապատասխան հանձնաժողովին: Միաժամանակ, Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է հանդիպման մասնակիցների առաջարկն ու պատրաստակամություն հայտնել հանձնաժողովում ներգրավել նրանց ներկայացուցչին: Կառավարության ղեկավարն ընդգծել է՝ խնդիր է դրել գործընթացն իրականացնել առավելագույնս թափանցիկ:

Никол Пашинян принял вышедших на пенсию военнослужащих
Исполняющий обязанности премьер-министра Никол Пашинян принял группу бывших военнослужащих, которые вышли на военную пенсию в установленном порядке.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе аппарата премьер-министра Армении, Никол Пашинян представил свои замечания и предложения в связи с решением правительства, которым предусматривается выделить министерству обороны 5 млрд 705 млн драмов с целью решения в размере государственного участия жилищной проблемы военнослужащих, которые состояли в очереди на получение квартиры, однако не получили жилье за время службы и были демобилизованы по состоянию здоровья или по возрасту или вышли на пенсию в связи с многолетней службой.
Решением предусматривается в случае письменного согласия бенефициаров предоставить каждому сертификат о покупке жилья со сроком погашения на 2 года и в среднем на сумму 5 000 000 драмов.
По сути, сегодня у нас около 1200 бенефициаров, которые включены в очередь на получение жилья. У нас была тупиковая ситуация по этому вопросу, потому что не было никакого продвижения или были незначительные процессы. Мы поставили перед собой задачу сдвинуть процесс с мертвой точки. Мы отметили, что сегодня правительство может реально выделить 5 млрд драмов и предложили эту поддержку людям, но это не означает, что мы говорим, возьмите эти 5 млрд драмов и вопрос полностью решен. Это означает, что есть такая возможность, мы создаем такую возможность. В числе этих 1200 бенефициаров будут люди, для которых это будет не только возможностью, но и решением проблемы”, - отметил Никол Пашинян.
Затем исполняющий обязанности премьер-министра представил справку Государственного комитета кадастра недвижимости, согласно которой в 95% областей стоимость однокомнатных квартир ниже 5 млн драмов, в половине областей стоимость двухкомнатных квартир ниже 5 млн драмов, а в одной трети областей стоимость трехкомнатных квартир ниже 5 млн драмов. Никол Пашинян отметил, что только 370 из 1200 бенефициаров живут в Ереване.
Этим мы определенно решим проблему определенного количества людей. То есть, здесь мы сделали очень важный шаг – процесс сдвинулся с мертвой точки. Будут люди, которым данное решение будет невыгодно, наше обязательство в отношении этих людей останется в силе. Мы говорим, как нам удалось решить проблемы некоторых бенефициаров в течение этих 7 месяцев, если будем работать в том же темпе, то решим проблемы остальных тоже”, - сказал исполняющий обязанности премьер-министра.
Никол Пашинян добавил, что министерство обороны в течение месяца решит, по какому принципу и как будут распределены эти 5 млрд драмов. Исполняющий обязанности премьер-министра подчеркнул, что все предложения должны быть представлены в соответствующую комиссию. Вместе с тем Никол Пашинян принял предложение участников встречи и выразил готовность включить в состав комиссии их представителя. Исполняющий обязанности премьер-министра подчеркнул, что поставлена задача реализовать процесс в условиях максимальной прозрачности.