«Լուսավոր Հայաստան» կուսացկությունը շնորհավորել է «Արմենպրես»-ի 100-ամյակը
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցությունը շնորհավորել է «Արմենպրես» պետական լրատվական գործակալությանը հիմնադրման 100-ամյակի կապակցությամբ:
Շնորհավորանքում, մասնավորապես, ասված է.
«Հարգելի «Արմենպրես» լրատվական գործակալություն,
Լուսավոր Հայաստան Կուսակցությունը սրտանց շնորհավորում է Ձեզ հիմնադրման 100-ամյակի կապակցությամբ։
Մենք վստահ ենք՝ որպես Հայաստանի Առաջին Հանրապետության առաջին պետական լրատվական գործակալություն, դուք ձեր ուրույն և կարևոր դերակատարումն եք ունեցել անկախ Հայաստանի մամուլի զարգացման գործում։
Մաղթում ենք անխափան, ակտիվ գործունեություն և նորանոր ստեղծագործ լուսաբանումներ։
Հարգանքով՝ Լուսավոր Հայաստան Կուսակցություն»:
«Արմենպրես»-ը հիմնադրվել Է 1918 թվականի դեկտեմբերի 18-ին, երբ Հայաստանի առաջին հանրապետության Ազգային Խորհրդի որոշմամբ ստեղծվեց նախադեպը չունեցող պետական լրատվական` Հայկական հեռագրական գործակալությունը: Ներկայում «Արմենպրես» լրատվական գործակալությունը գործում է որպես փակ բաժնետիրական ընկերություն, որի բաժնետոմսերը տնօրինում է Հայաստանի Հանրապետությունը: Գործակալությունն ամենահինն է Հայաստանում: Ներկա դրությամբ այն թողարկում է մի շարք լրատվական ժապավեններ` պաշտոնական, քաղաքական, տնտեսական, հասարակական, մարզային, տարածաշրջանային, միջազգային, մշակութային, մարզական, հարցազրույցներ, ֆոտո նորություններ:

Партия «Светлая Армения» поздравила информационное агентство «Арменпресс» с юбилеем
Партия «Светлая Армения» поздравила информационное агентство «Арменпресс» с юбилеем – 100-летием со дня основания.
Как передает «Арменпресс», в поздравлении, в частности, сказано:
«Уважаемое информационное агентство «Арменпресс», партия «Светлая Армения» поздравляет информационное агентство «Арменпресс» с юбилеем – 100-летием со дня основания.
Мы уверены, что как первое информационное агентство Первой Республики Армения вы сыграли свою роль в развитии свободной прессы в Армении.
Желаем вам беспрепятственной, активной деятельности и новых успехов».
Сегодня, 18-го декабря, информационное агентство «Арменпресс» отмечает 100 лет со дня своего основания. Информационное агентство «Арменпресс» было основано 18 декабря  1918 года, когда решением НС Первой Армянской республики было создано государственное агентство, не имеющее прецедента - Армянское телеграфное агентство. В данный момент информационное агентство «Арменпресс» действует по канонам закрытого акционерного общества, акциями которого владеет Республика Армения. Информационное агентство «Арменпресс» - самое старое в Армении. В данный момент информационное агентство «Арменпресс» выпускает 11 новостных лент: официальную, политическую, экономическую, общественную, областную, региональную, международную, культурную, спортивную, интервью, фотоновостную.