Կկառուցվի տարածաշրջանային աղբավայր, և կփակվեն Աջափնյակի ու Նուբարաշենի գործող աղբավայրերը
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կառավարությունը հավանություն տվեց «Հայաստանի Հանրապետության և Վերակառուցման և զարգացման Եվրոպական բանկի միջև 2015 թվականի դեկտեմբերի 11-ին ստորագրված «Երևանի կոշտ թափոնների կառավարման ծրագիր» վարկային համաձայնագրի ժամկետը երկարաձգելու մասին» նամակ-համաձայնագրի ստորագրման առաջարկությանը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, Տարածքային կառավարման և զարգացման նախարարի պաշտոնակատար Սուրեն Պապիկյանը նշեց, որ ծրագրով նախատեսվում է Նուբարաշենում կառուցել տարածաշրջանային աղբավայր և փակել Աջափնյակի ու Նուբարաշենի գործող աղբավայրերը:
Ծրագրի արժեքը կազմում է 26 մլն եվրո, որից վարկային բաղադրիչը կազմում է 16 լն, իսկ տրամադրվող դրամաշնորհները՝ 8 մլն ԵՄ հարևանության ներդրումային գործիքի միջոցով և 2 մլն Եվրոպական բանկի կողմից: Պապիկյանն ասաց, որ առ այսօր ծրագրի շրջանակներում գումարներ չեն ներգրավել: Կապալառուի ընտրության հարցը, ըստ նրա, նախատեսվում է 6 ամսից, մեկ տարի ըստ կանոնակարգման: Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը հետաքրքրվեց՝ իրենց խնդիրը աղբավայրը փակե՞լն է, թե՞ աղբի վերամշակման գործարան կառուցելը:
Պապիկյանը նշեց, որ 30-40-50 տարվա պատմություն ունեցող աղբավայր է, այն հետաքրքիր չէ պոտենցիալ ներդրողի համար, շահույթ ստանալն անհնարին է, և հավելյալ գումարներ պետք է ներգրավել՝վերամշակող ներգրավելու համար: Ըստ նրա՝ ներդրողներին հետաքրքիր է որակյալ աղբը: Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը նշեց, որ մաքսիմալ արագ պետք է անել այս ծրագիրը, քանի որ շատ է հետաձգվել:

Будет построена территориальная мусорная свалка, закроются действующие свалки в Ачапняке и Нубарашене
Будет построена территориальная мусорная свалка, закроются действующие свалки в
Ачапняке и Нубарашене
Правительство одобрило предложение о подписании письма-соглашения «О пролонгировании кредитного соглашения ''Программа  управления твердыми отходами в Ереване'', подписанное между Республикой  Армения и Европейским банком реконструкции и развития» 11 декабря 2015г.
Как передает Арменпресс, и.о. министра территориального развития Сурен Папикян отметил, что программа  предусматривает строительство территориальной мусорной свалка и закрытие действующих свалок в Ачапняке и Нубарашене.
Стоимость проекта – 26 млн евро, из которых 16 млн – кредит, 8 млн – путем инвестиционного инструмента соседства ЕС, 2 млн – от Европейского банка. По словам и.о. министра, на сегодняшний день в рамках программы суммы не внедрены. Вопрос подрядчика планируется через полгода, год – по процедуре. И.о. премьер-министра Никол Пашинян поинтересовался, в  чем их задача – закрыть свалку или построить завод по утилизации?
Папикян отметил, что свалка действует 30-40-50 лет, она неинтересна для инвестора, прибыль нереальна, а для  привлечения утилизатора нужны добавочные средства. По его словам, инвесторов интересует качественный  мусор. Вице-премьер Мгер Григорян отметило, что максимально быстро нужно реализовать эту  программу – тянуть дальше  уже нельзя.