Մի ողջ կյանք. Կանզաս-Հայաստան համագործակցությունը 15 տարեկան է
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սպիտակի երկրաշարժի 30-րդ տարելիցի կապակցությամբ կազմակերպված ՄԱԿ-ի միջազգային որոնողափրկարարական խորհրդատվական խմբի՝ INSARAG-ի տարածաշրջանային սիմուլյացիոն վարժանքի շրջանակներում այսօր կայացավ Կանզասի ազգային գվարդիայի ադյուտանտ, գեներալ-մայոր Լի Թաֆանելլի գլխավորությամբ Կանզաս նահանգի ազգային գվարդիայի պատվիրակության և Արտակարգ իրավիճակների նախարարության պատվիրակության հանդիպումը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարությունից, ողջունելով ներկաներին՝ ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարի տեղակալ Արա Նազարյանը նշեց, որ երկրաշարժի 30-րդ տարելիցի կապակցությամբ կազմակերպված միջոցառումներին մասնակցության նպատակով Կանզասի պատվիրակության այցը Հայաստան դիտարկում է որպես 1988 թ. Սպիտակի ավերիչ երկրաշարժի ժամանակ ԱՄՆ նահանգի կողմից հայ ժողովրդին ցուցաբերված օգնության շարունակություն:
«Այս տարի մենք նշում ենք ԱՄՆ Կանզասի ազգային գվարդիայի և ԱԻՆ փաստացի համագործակցության 15-ամյակը: Չնայած համաձայնագիրը ստորագրվել է  2010թ.-ին, սակայն փաստացի այն սկսվել է 2003թ.-ին: Դա մի ամբողջ կյանք է: Բեղուն համագործացության շնորհիվ մենք հնարավորություն ստացանք զարգացնել մեր մարզային հրշեջ-փրկարարական ծառայությունների կարողությունները»,- նշեց Արա Նազարյանը:
Լի Թաֆանելլին շնորհակալություն հայտնեց հրավերի և Սպիտակի երկրաշարժի 30-րդ տարելիցի միջոցառումներին ներկա գտնվելու հնարավորության համար:
«Մեզ համար շատ կարևոր է  միշտ հիշել անմեղ զոհերին: Սակայն չափազանց կարևոր է նաև հասնել նրան, որպեզի նման բնական արհավիրքների ժամանակ նմանատիպ ողբերգություններ այլևս երբեք տեղի չունենան»,- նշեց Լի Թաֆանելլին:
Լի Թաֆանելլին ասաց, որ իրենք անհամբերությամբ սպասում են  աղետների ռիսկի նվազեցման գալիք տարի կայանալիք վարժանքներին, որոնք նախատեսվում է իրականացվել Սյունիքի մարզում: «Ոլորտներից մեկը, որում մենք ակնկալում ենք ակտիվ համագործակցություն, դա անտառային հրդեհների դեմ պայքարն է: Մենք ունենք հատուկ թիմ, որը մասնակցել է անտառային հրդեհների դեմ գործողություններին: Նրանք ևս կմասնակցեն գալիք տարի Սյունիքում կայանալիք վարժանքներին»,- նշեց Լի Թաֆանելլին:
Հանդիպմանը ներկա ԱԻՆ փրկարար ծառայության տնօրենի տեղակալ, փ/ծ գեներալ-մայոր Վրեժ Գաբրիելյանը նույնպես կարևորեց անտառային հրդեհների դեմ պայքարի գործում երկկողմ համագործակցությունը:
Արա Նազարյանն, անդրադառնալով երկկողմ համագործակցության զարգացման հեռանկարներին, գոհունակություն հայտնեց, որ համագործակցությունը կշարունակվի նաև գալիք 2019թ.-ին՝ առաջարկով ամերիկյան կողմի աջակցությամբ ՀՀ ճգնաժամային կառավարման ակադեմիայի դասախոսական կազմի և ուսանողների համար կազմակերպել հեռավար դասընթացներ ռիսկերի և ճգնաժամերի կառավարման ոլորտում:
Կանզասի նահանգի պատվիրակության ղակավարը պատասխան խոսքում նշեց, որ իրենք բաց են համագործակցության բոլոր առաջարկների և գաղափարների քննարկման համար:
Արա Նազարյանը շնորհակալություն հայտնեց նահանգի պատվիրակությանը Կանզասում դեկտեմբերի 7-ը՝ որպես Սպիտակի երկրաշարժի անմեղ զոհերի հիշատակի, ինչպես նաև դեկտեմբերի 5-ը «Կանզաս-Հայաստան համագործակցության օր» հռչակելու վերաբերյալ որոշման համար:
Հանդիպման վերջում Արա Նազարյանը Լի Թաֆանելլին պարգրևատրեց ԱԻՆ «Համագործակցություն հանուն փրկության» մեդալով:
Գեներալ-մայոր Լի Թաֆանելլի իր հերթին պաշտոնապես Արա Նազարյանին հանձնեց Կանզասում դեկտեմբերի 7-ը որպես Սպիտակի երկրաշարժի անմեղ զոհերի հիշատակի օր հայտարարելու մասին հռչակագիրը:

YEREVAN, DECEMBER 7, ARMENPRESS.  The meeting of the delegations of Armenia’s emergency situations ministry and the Kansas National Guard, USA, led by Adjutant General, Major-General Lee Tafanelli was held today on the sidelines of the regional simulation training of the International Search and Rescue Advisory Group (INSARAG) organized on the occasion of the 30th anniversary of the 1988 Spitak earthquake, the Armenian ministry of emergency situations told Armenpress.
Deputy minister of emergency situations Ara Nazaryan said Armenia views the Kansas delegation’s visit as a continuation of the assistance provided by the US to the Armenian people during the 1988 Spitak devastating earthquake.
“This year we mark the 15th anniversary of the cooperation between the Kansas National Guard, USA, and the ministry of emergency situations. Although the agreement was signed in 2010, but de facto it started in 2003. It’s a whole life. Thanks to a productive cooperation we had an opportunity to develop the capacities of our regional search and rescue services”, Ara Nazaryan said.
Lee Tafanelli thanked for the invitation and the opportunity to attend the events dedicated to the 30th anniversary of the earthquake.
“It’s very important for us to always remember the innocent victims. But it is also very important to reach the point so that similar tragedies will never take place during such natural disasters”, Lee Tafanelli said.
He said they are looking forward to the trainings next year aimed at reducing the risk of disasters which will be held in Syunik province. “One of the sectors, in which we expect active cooperation, is the fight against forest fires. We have a special team which participated in the anti-forest fire operations. They will also participate in the upcoming exercises in Syunik”, he said.
In his turn deputy minister Ara Nazaryan thanked the delegation for declaring December 7 as a remembrance day for Spitak earthquake innocent victims in Kansas, as well as the decision on declaring December 5 as a Kansas-Armenia cooperation day.
At the end of the meeting Ara Nazaryan awarded Lee Tafanelli with the ministry medal “Cooperation for Salvation”.