Շվեդիայի խորհրդարանում Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված ցուցադրություն է բացվել
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Շվեդիայի խորհրդարանում՝ նոյեմբերի 27-ին «Հայոց ցեղասպանությունը և սկանդինավյան արձագանքը» վերնագրով ցուցադրություն է բացվել:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ժամանակավոր ցուցադրությունը պատրաստվել էր դեռևս 2011 թ. «Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտ» հիմնադրամի կողմից, այնուհետև տրամադրվել էր Շվեդիայի հայկական ընկերակցությունների միությանը:
Ռիկսդագում բացված ցուցադրությունը նվիրված է Ցեղասպանության զոհերի հիշատակի և արժանապատվության և այդ հանցագործության կանխարգելման միջազգային օրվան, ինչպես նաև Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխարգելելու և պատժելու մասին ՄԱԿ-ի կոնվենցիայի ընդունման 70-ամյակին: Ցուցադրության բացմանը ներկա էին խորհրդարանականներ, դեսպաններ, Ստոկհոլմում հավատարմագրված դիվանագետներ, ինչպես նաև շվեդական հասարակական գործիչներ, լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներ:

Exhibition dedicated to memory of Armenian Genocide victims opened in Swedish Parliament
YEREVAN, NOVEMBER 29, ARMENPRESS. An exhibition titled “The Armenian Genocide and the Scandinavian reaction” opened in the Parliament of Sweden on November 27, reports Armenpress.
The temporary exhibition has been prepared in 2011 by the Armenian Genocide Museum-Institute Foundation and then was provided to the Union of Armenian Associations in Sweden.
The exhibition is dedicated to the memory of the Genocide victims, the International Dayof Commemoration and Dignity of the Victims of the Crime ofGenocideand of the Prevention of this Crime, as well as the 70th anniversary of the UN Conventionon the Prevention and Punishment of the Crime ofGenocide.
The opening ceremony of the exhibition was attended by parliamentarians, ambassadors, diplomats accredited in Stockholm, as well as Swedish public figures and media representatives.