ՀՀ կառավարության համար առաջնային է Գյումրիի աղետի գոտու վերականգնումը
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գյումրիի աղետի գոտու վերականգնումը Հայաստանի կառավարության համար առաջնային նշանակություն ունի: Նոյեմբերի 20-ին լրագրողների հետ հանդիպմանն այս մասին ասաց ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը: «Այսօր աղետի գոտու վերականգման առումով շատ ավելի կարևոր են թվում ներդրումային մի շարք ծրագրերը, որոնց շուրջ բանակցություններ են տեղի ունենում և որոնց մի մասն իրագործվում է: Եվ մենք հստակ նպատակադրված ենք, որպեսզի այդ ներդրումային ծրագրերը աշխատատեղեր ստեղծեն աղետի գոտում»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշեց Փաշինյանը:
Անդրադառնալով բնակարանաշինության, բնակարանի կարիք ունեցող ընտանիքների հետ կապված խնդիրներին՝ ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատարը նկատեց, որ այդ բանավեճը երկար տարիներ շարունակվում է, բայց մի օր դրան պետք է վերջ դրվի: «Մենք պետք է հասկանանք, թե ի՞նչ ծավալներ են, այդ ծավալների ո՞ր մասն է պետության պարտավորությունը և ի՞նչ ժամկետներում է պետությունն այդ պարտավորությունը կատարելու»,-ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա հավելեց, որ տնաշինական մի շարք առաջարկներ կան, որոնք առաջարկում են, որպեսզի նոր տեխնոլոգիաներով նոր բնակարաններ կառուցվեն աղետի գոտում: «Դրանք գայթակղիչ ծրագրեր են, բայց մենք խնդիր ունենք գնահատել այդ նախագծերն էկոլոգիական առումով, իրականացվելիության առումով, եղանակային պայմաններին համապատասխանության առումով և այլն: Այնպես որ, այդ ուղղությամբ աշխատանքները շարունակվում են»,- եզրափակեց Փաշինյանը:
ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատարը շեշտեց, որ իր ղեկավարած կառավարությունը հայտնվել է մի իրավիճակում, երբ իրենց վրա հարցերի և խնդիրների հեղեղ է գալիս: «Եվ մենք պետք է հիմա ուղղակի հանդարտ, առանց էմոցիաների, հասկանանք  այդ խնդիրները, առանձնացնենք հեղեղից, դասավորենք ըստ հերթականության և առանձին-առանձին լուծենք: Որովհետև, եթե որևէ մեկը նկատի ունի, որ մենք բոլոր խնդիրները միաժամանակ լուծելու ենք, այդպես չի կարող լինել: Մենք բոլոր խնդիրները լուծելու ենք հերթով»,- եզրափակեց Նիկոլ Փաշինյանը:

Restoration of Gyumri disaster zone priority for Armenian government
YEREVAN, NOVEMBER 20, ARMENPRESS. The restoration of disaster zone in Gyumri is a priority for the government of Armenia, Acting Prime Minister Nikol Pashinyan told reporters during today’s press conference, reports Armenpress.
“In terms of the restoration of the disaster zone, a number of investment programs seem much more important, over which talks are underway and some of them are being implemented. And we are inclined that these investment programs create jobs in the disaster zone”, he said.
Touching upon the housing problems, the families who need apartments, the acting PM said this debate continues for a long time, but it must end one day. “We need to understand what volumes the talk is about, what part of these volumes is the state’s duty and in what timeframes the state must fulfill that duty”, Pashinyan said.
He added that there are several proposals for house-construction which suggest building new apartments in the disaster zone with the latest technologies. “These are attractive programs, we face a problem with assessing these projects ecologically, in terms of implementation and weather conditions and etc. Therefore, the works on this path continue”, Pashinyan said.
The acting PM added that the government now is in a situation where there is a huge flow of issues and problems. He said they need to understand these issues without any emotions, specify them and solve.