Nissan-ի ղեկավար Կառլոս Գոնին մինչեւ 10 տարվա բանտարկություն Է սպառնում. Kyodo
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ճապոնիայի Nissan ավտոկոնցեռնի ղեկավար Կառլոս Գոնին, որին նոյեմբերի 19-ին կալանավորել են խարդախության կասկածանքով, մինչեւ 10 տարվա բանտարկություն եւ մինչեւ 10 միլիոն իեն (գրեթե 89 հազար դոլար) տուգանք Է սպառնում: Նոյեմբերի 20-ին այս մասին հայտնել Է Kyodo գործակալությունը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Գործակալության տվյալներով՝ Nissan-ն արդեն քննչական մարմինների հետ հանցանքի խոստովանության համաձայնագիր Է կնքել: Նա նաեւ դատախազության հետ լիակատար համագործակցության երաշխիքներ Է տվել: Տոկիոյում չեն բացառում, որ դա կարող Է մեղմացնել կալանավորվածի վիճակը: 64-ամյա Գոնը եւ Nissan-ի տնօրենների խորհրդի՝ նրա շատ մտերիմ անդամ Գրեգ Քելլին նոյեմբերի 19-ին Տոկիոյի դատախազության քննիչների կողմից կալանավորվել են Ճապոնիայի ֆինանսական օրենսդրության խախտման կասկածանքով: Պնդվում Է, որ հինգ տարվա ընթացքում Կառլոս Գոնը Nissan-ից 10 միլիարդ իեն (գրեթե 89 միլիոն դոլար) Է ստացել որպես վարձատրություն:
Ըստ որում հարկերի վճարման համար նա մոտավորապես կիսով չափ պակաս Է հայտարարագրել: Սպասվում Է, որ Գոնը Nissan-ի տնօրենների խորհրդի նախագահի պաշտոնից պաշտոնապես կազատվի նոյեմբերի 22-ին: Ինչպես հայտնել Է Kypdo-ն, ձեռնարկիչը նաեւ անվճար Էլիտար կեցավայրեր Է օգտագործել Նիդեռլանդներում եւ երեք այլ երկրներում, որոնք գնվել եւ սպասարկվել են Nissan-ի միջոցներով: Հետաքննությունը կարծում Է, որ այդ արտոնությունների ստացումը նույնպես պետք Է հայտարարագրված լիներ:
Ֆրանսիայի քաղաքացի Կառլոս Գոնն առայժմ պաշտոնապես գլխավորում Է Nissan-ի, Ֆրանսիայի Renault-ի եւ Ճապոնիայի Mitsubishi Motors-ի եռակողմ դաշինքը, որն աշխարհում առաջին տեղում Է ավտոմոբիլների իրացման ծավալով: 2018 թվականի առաջին վեց ամսում այն ամբողջ աշխարհում 5,54 միլիոն ավտոմոբիլ Է վաճառել: Nissan-ի բաժնետոմսերի արժեքը մինչեւ վերջին գրեթե 2,5 տարվա նվազագույն մակարդակ Է ընկել ընկերության տնօրենների խորհրդի նախագահ Կառլոս Գոնի կալանավորումից հետո: Nissan-ի արժեթղթերի գինն ընկել Է 5,4 տոկոսով, իսկ դաշինքի գծով նրա գործընկերոջ՝ Mitsubishi Motors-ինը՝ 7,4 տոկոսով, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

СМИ: главе Nissan Карлосу Гону грозит до 10 лет тюрьмы
Арестованному в понедельник по подозрению в мошенничестве главе японского автоконцерна Nissan Карлосу Гону грозит до 10 лет тюрьмы и штраф до 10 млн иен (почти $89 тыс.). Как передает Арменпресс, об этом сообщило во вторник агентство Kyodo
По его данным, Nissan уже заключил со следственными органами соглашение о признании вины. Он также дал гарантии полного сотрудничества с прокуратурой. В Токио не исключают, что это может смягчить участь арестованного.
64-летний Гон и крайне близкий к нему член совета директоров Nissan Грег Келли были арестованы в понедельник следователями Токийской прокуратуры по подозрению в нарушении японского финансового законодательства. Утверждается, что в течение пяти лет Карлос Гон получил в качестве вознаграждения от Nissan около 10 млрд иен (почти $89 млн). При этом он задекларировал для уплаты налогов примерно наполовину меньше. Ожидается, что Гон будет официально уволен с поста председателя совета директоров Nissan 22 ноября.
Как сообщает Кyodo, предприниматель также бесплатно использовал элитные резиденции в Нидерландах и трех других странах, которые были куплены и обслуживались на средства Nissan. Следствие считает, что получение таких привилегий также должно было быть задекларировано.
Гражданин Франции Карлос Гон пока еще формально возглавляет трехсторонний альянс Nissan, французской Renault и японской Mitsubishi Motors, который находится на первом месте в мире по объему сбыта автомобилей. За первые шесть месяцев 2018 года он продал по всему миру 5,54 млн машин.
Акции Nissan подешевели до минимального уровня почти за 2,5 года после ареста председателя совета директоров компании Карлоса Гона. Цена бумаг Nissan упала на 5,4%, его партнера по альянсу Mitsubishi Motors - на 7,4%.