Իլոն Մասքը պաշտպանում Է ԱՄՆ-ի տիեզերական զորքերի ստեղծման՝ Թրամփի որոշումը
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: SpaceX օդատիեզերական ընկերության ղեկավար, միլիարդատեր Իլոն Մասքը հավանություն Է տալիս ԱՄՆ-ի զինված ուժերի կառուցվածքում տիեզերական ուժերի ստեղծման վերաբերյալ նախագահ Դոնալդ Թրամփի որոշմանը: Մասքն այս մասին հայտարարել Է Recode առցանց պորտալում հրապարակված հարցազրույցում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Թրամփն ԱՄՆ-ի զինված ուժերի տիեզերական զորքերի ստեղծման կարգադրությունն արել Է այս տարվա հունիսին: Պատասխանելով Recode-ի հարցերին՝ Մասքը հայտարարել Է, որ իրեն դուր Է գալիս այդ գաղափարը, թեեւ ոմանց համար այն կարող Է վիճելի լինել: Ավելի վաղ տիեզերական ուժերի ստեղծման Թրամփի որոշումը քննադատության Է ենթարկվել մի շարք ամերիկացի օրենսդիրների կողմից, որոնք թերահավատություն են հայտնել այդ քայլի անհրաժեշտության վերաբերյալ: SpaceX-ի ղեկավարը ներկայիս իրադրությունը համեմատել Է այն վեճերի հետ, որոնք տեղի են ունեցել 1947 թվականին ԱՄՆ-ի ռազմաօդային ուժերը՝ որպես Միացյալ Նահանգների զինված ուժերի առանձին տեսակ ստեղծելիս:
Ինչպես նշել Է Մասքը, առաջին հերթին այդ զորքերը պետք Է զբաղվեն տիեզերքում պաշտպանության ապահովմամբ: Սակայն, նրա խոսքով՝ տիեզերական ուժերը նաեւ կարող են «բավականին օգտակար» դեր խաղալ տիեզերքում հետազոտական առաքելություններին աջակցելիս, ինչպես նաեւ օժանդակություն ցույց տալ Երկիր մոլորակի սահմաններից դուրս «մարդկային քաղաքակրթության ընդլայնման»՝ այսինքն՝ մարդկանց կողմից այլ մոլորակների յուրացման ապագա ջանքերին, հաղորդել Է ՏԱՍՍ գործակալությունը:

Илон Маск заявил, что поддерживает решение Трампа о создании в США космических войск
Глава аэрокосмической компании SpaceX, миллиардер Илон Маск одобряет решение президента Дональда Трампа о создании в структуре ВС США космических сил. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, oб этом Маск заявил в интервью онлайн-порталу Recode.
Распоряжение о создании космических сил ВС США Трамп отдал в июне этого года.
Отвечая на вопросы Recode, Маск заявил, что ему нравится эта идея, хотя для некоторых она может казаться спорной. Ранее решение Трампа о создании космических сил подверглось критике со стороны ряда американских законодателей, усомнившихся в необходимости такого шага. Глава SpaceX сравнил нынешнюю ситуацию со спорами, которые имели место при создании ВВС США как отдельного вида американских ВС в 1947 году.По его словам, со временем станет также очевидна необходимость иметь космические силы.
Как отметил Маск, в первую очередь такие войска должны будут заниматься обеспечением обороны в космосе. Однако, по его словам, космические силы также могут сыграть "довольно полезную" роль при содействии исследовательским миссиям в космосе, а также оказать поддержку будущим усилиям по "расширению человеческой цивилизации" за пределы Земли, то есть освоению людьми других планет.