Կառավարությունը համաներումով իրավական գնահատական չի տալիս դատական ակտերին. Արտակ Զեյնալյան
ԵՐԵՎԱՆ,  2 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարարի պաշտոնակատար Արտակ Զեյնալյանը պարզաբանում է, որ քրեական գործերով համաներում հայտարարելու մասին օրենքն արդարադատական ակտ չէ. դրանով կառավարությունը իրավական գնահատական չի տալիս դատական ակտերին:
«Արմենպրես» լրատվական գործակալության սրահում կայացած մամուլի ասուլիսի ընթացքում Արտակ Զեյնալյան անդրադարձավ «Արմենպրես»-ի թղթակցի հարցին, թե ի՞նչ կարգավորումներ են նախատեսված, երբ ի հայտ են գալիս նոր հանգամանքներ այն պարագայում, երբ համաներումը տարածվում է նաև  քննչական մարմինների վարույթում գտնվող քրեական գործերի վրա: «Այս համաներումն արդարադատական ակտ չէ: Այս համաներումով մենք չենք վերանայում կամ գնահատական չենք տալիս: Իրավական գնահատական չենք տալիս դատական ակտերին, դրանց օրինականությունը չենք վիճարկում: Մենք ընդամենը որոշակի կատեգորիայի մարդկանց ազատում ենք պատժից կամ հետապնդումից: Եվ այս անձինք մինչև իրենց կյանքի վերջ, որոշ դեպքերում՝ նաև նրանց սերունդները,  կարող են վիճարկել դատական ակտերի օրինականությունը և հասնել արդարացման: Որևէ կերպ մեկը մյուսի հետ չի առնչվում»,- մանրամասնեց ՀՀ արդարադատության նախարարի պաշտոնակատարը:
Նա հավելեց, որ իրենք կողջունեն, եթե լինեն գրագետ վերաքննիչ կամ վճռաբեկ բողոքներ կամ ընդհանրապես դիմումներ, որոնք հանգեցնեն դատական ակտերի վերանայման: «Դրա համար կան պրոֆեսիոնալ իրավապաշտպաններ, ովքեր ունեն այդ գիտելիքները և կկարողանան հասնել վերաբացման այս գործերով: Հայաստանում այդ գործերի վերաբացման մեխանիզմնեը և իրավական հիմքերը կան, և այդ անձինք,  բացի հրապարակային խոսելուց,  կարող են ուղղակի նստել համակարգչի առջև և շարադրել այդ թեզերը, շարադրել գանգատները և հասնել գործերի վերաբացման»,- ասաց նա:

Government doesn’t give legal assessment to judicial acts by amnesty – acting justice minister
YEREVAN, NOVEMBER 2, ARMENPRESS. Acting justice minister of Armenia Artak Zelyanyan says the law on declaring amnesty for criminal cases is not a judicial act: the government doesn’t give legal assessment to the judicial acts by this law.
During today’s press conference in ARMENPRESS, the reporter of the news agency asked what regulations are envisaged when new circumstances arise in case when the amnesty is also applied for the ongoing criminal cases. “This amnesty is not a judicial act. We are not revising or giving assessment by this amnesty. We are not giving a legal assessment to the judicial acts, we are not questioning their legitimacy. We just release certain category of people from punishment or persecution. And these people until the end of their life, in some cases also their descendants, can question the legitimacy of the judicial acts and reach justification”, he said.
The acting minister added that they will welcome competent appeals or cassation complaints, or just applications which will lead to the revision of judicial acts. “There are professional attorneys for this, who have that knowledge and will be able to reach the re-opening for these cases. The mechanisms and legal grounds for re-opening these cases exist in Armenia, and these people, in addition to publicly speaking, can just sit before the computer and write their thesis, concerns and reach the re-opening of the cases”, he said.