Մահացել է Microsoft-ի հիմնադիրներից մեկը՝ Փոլ Ալենը
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հոկտեմբերի 15-ին 65 տարեկան հասակում վախճանվել Է Microsoft ընկերության հիմնադիրներից մեկը՝ Փոլ Ալենը, քաղցկեղային հիվանդության դեմ պայքարից հետո: Այս մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ասված Է Vulcan ներդրումային ընկերության հրապարակած հայտարարության մեջ, ընկերություն, որը հիմնադրել Է Ալենը:
«Խորը վշտով հայտնում ենք մեր հիմնադիր Փոլ Ալենի մահվան մասին»,- նշված Է ընկերության կայքում զետեղված հաղորդագրության մեջ:
Ալենը Microsoft-ը Բիլ Գեյթսի հետ հիմնադրել Է 1975 թվականին: Այն բանից հետո, երբ նրա մոտ առաջին անգամ լիմֆոմա ախտորոշեցին, Ալենը հարկադրված Էր հեռանալ ընկերությունից: Ընդսմին նա պահպանել Է կորպորացիայի բաժնետոմսերի մեծ փաթեթի վերահսկողությունը եւ շարունակել Է զբաղվել ակտիվ հասարակական գործունեությամբ: Ալենը կանոնավոր կերպով գումարներ Էր տրամադրում բարեգործական ծրագրերի, հովանավորում Էր գիտական հետազոտություններ եւ Սիեթլում հիմնել Է Գիտական ֆանտաստիկայի թանգարանը: Այս տարվա մարտին Forbes-ի հրապարակած՝ միլիարդատերերի ցուցակում գործարարն զբաղեցրել Է 44-րդ հորիզոնականը՝ շուրջ 20,5 միլիարդ դոլար կարողությամբ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Умер один из основателей Microsoft Пол Аллен
Один из основателей компании Microsoft Пол Аллен скончался в понедельник в возрасте 65 лет после борьбы с раковым заболеванием. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, oб этом говорится в опубликованном заявлении инвестиционной компании Vulcan, основанной Алленом.
"С большой грустью сообщаем о смерти нашего основателя Пола Аллена", - отмечается в сообщении, размещенном на сайте компании.
Аллен основал Microsoft вместе с Биллом Гейтсом в 1975 году. После того, как у него впервые диагностировали лимфому, Аллен был вынужден уйти из компании. Он сохранил контроль над большим пакетом акций корпорации и продолжал заниматься активной общественной деятельностью. Аллен регулярно выделял деньги на благотворительные программы, спонсировал научные исследования и основал Музей научной фантастики в Сиэтле.
В опубликованном в марте этого года списке миллиардеров Forbes бизнесмен занимал 44-е место с состоянием около $20,5 млрд.