Արցախի Բերձոր և Ֆրանսիայի Արֆորվիլ քաղաքների միջև մշակութային և այլ ծրագրեր կիրականացվեն
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի պատգամավոր Լյուկ Կարվունասի և Արֆորվիլի քաղաքապետ Միշել Ժերշինովիչի գլխավորած պատվիրակությունը սեպտեմբերի 27-ին այցելեց Ծիծեռնակաբերդ՝ հարգանքի տուրք մատուցելու Հայոց ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակին:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` պատվիրակության կազմում էին Ալֆորվիլի քաղաքապետարանի աշխատակիցներ և ՀՅԴ Ֆրանսիայի կառույցի ներկայացուցիչներ:
«Այստեղ Հայաստանի ողջ պատմությունն է: Հիշում եմ`երեք տարի առաջ Ֆրանսիայի Հանրապետության նախագահ Ֆրանսուա Օլանդի հետ այցելեցինք Ծիծեռնակաբերդ:  Մենք`ֆրանսիացիներս, մեր առաքելությունն ենք համարում երկխոսություն հաստատել, համատեղ ծրագրեր իրականացնել Հայաստանի, հիմա նաև Արցախի հետ»,-ասաց Լյուկ Կարվունասը:
Նա շեշտեց, որ երկու օր առաջ եղել է Արցախում և տեսել, որ Արցախի նախագահը, վարչապետը, ԱԺ նախագահը և Բերձորի քաղաքապետը համագործակցության հետ կապված մեծ սպասումներ ունեն:
Կարվունասի խոսքով` Արֆորվիլի և Բերձորի միջև բարեկամության հռչակագրի ստորագրումը քաղաքական գործընթաց է: «Երբ Ադրբեջանը իրավապահների միջոցով ճնշում է գործադրում Արֆորվիլի վրա, դա նույնպես քաղաքական գործընթաց է: Չնայած այդ ճնշումներին` Ֆրանսիայում կան քաղաքապետներ, որոնք Հայաստանի և Արցախի կողքին են, և մենք հույս ունենք Բերձորի հետ մշակութային համագործակցություն իրականացնել, համայնքային կառավարման տեսանկյունից մեր փորձը փոխանցել նրանց և երկարատև նախագծեր կյանքի կոչել»,-ընդգծեց պատգամավորը:
Լյուկ Կարվունասը շեշտեց, որ երեկ հանդիպել է ՀՀ-ում Ֆրանսիայի  արտակարգ և լիազոր դեսպանի հետ: Պատգամավորը և դեսպանը խոսել են Արցախում տեղի ունեցած հանդիպումների մասին և նշել, որ երկու երկրների միջև համաձայնություններ են ձեռք բերվել: «Խոսել ենք Հայաստանում տեղի ունեցած հեղափոխության, Հայաստանում կայանալիք Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովի մասին: Հայաստանում իրողությունները փոխվում են,  և ես հույս ունեմ, որ Ֆրանսիան, որպես Մինսկի խմբի անդամ, կարող է հաջողության հասնել Արցախի ճանաչման հարցում»,-եզրափակեց պատգամավորը:
Արֆորվիլի քաղաքապետ Միշել Ժերշինովիչն ասաց, որ գոհ ու երջանիկ է Բերձորի հետ բարեկամության հռչակագրի ստորագրության կապակցությամբ: «Մենք ճնշումների ենք ենթարկվել Ադրբեջանի կողմից, բայց չենք զիջել, դիմակայել ենք և ստորագրել այս համաձայնագիրը»,-փաստեց քաղաքապետը:
Անդրադառնալով Արցախ կատարած այցին` նա նշեց, որ հանդիպել է ժողովրդի, որը քաջ է ու ցանկանում է պայքարել իր հույսի, ապագայի համար:
Հայաստան ժամանած հյուրերը սեպտեմբերի 25-ին Բերձորում մասնակցել են Բերձորի և Արֆորվիլի բարեկամության հռչակագրի ստորագրության արարողությանը։ Հռչակագիրը նախաստորագրվել էր 2017 թ. նոյեմբերի 20-ին՝ տեսակապի միջոցով։ Այս կապակցությամբ Ֆրանսիայում Ադրբեջանի դեսպանությունը մեծ աղմուկ էր բարձրացրել և դատական գործ հարուցել։ Լյուկ Կարվունասը սեփական նախաձեռնությամբ սկսեց Բերձորի հետ բարեկամության պայմանագիր ստորագրելու գործընթացը: Նա Ֆրանսիա-Հայաստան խորհրդարանական բարեկամության խմբի փոխնախագահն է և Ֆրանսիա-Արցախ բարեկամության շրջանակի անդամ։ Արֆորվիլը «քույր քաղաքի» պայմանագիր ունի նաև Արագածոտնի մարզի Օշական համայնքի հետ, որտեղ պատվիրակությունն այցելելու է Ծիծեռնակաբերդ այցից հետո:

Artsakh’s Berdzor and France’s Alfortville to carry out cultural projects
YEREVAN, SEPTEMBER 27, ARMENPRESS. French lawmaker Luc Carvounas and Mayor of the commune of Alfortville Michel Gerchinovitz visited on September 27 the Armenian Genocide memorial in Yerevan.
The delegation of the French politicians included Alfortville City Hall officials and members of the ARF France office.
“The entire history of Armenia is here. I remember how three years ago we visited Tsitsernakaberd [memorial] with [then] President of France Francois Hollande. We, Frenchmen, consider it our mission to establish dialogue  and implement joint projects with Armenia, and now also Artsakh,” MP Luc Carvounas, who himself once served as Mayor of Alfortville, said.
He said that he visited Artsakh two days ago and saw that the country’s President, the Prime Minister, the Speaker of parliament and the Mayor of Berdzor have great expectations in terms of cooperation.
On September 25, Alfortville and Berdzor signed a declaration of friendship.
Carvounas says that the declaration is a political process. “When Azerbaijan is exerting pressure on Alfortville through law enforcement that’s also a political process. Despite these pressures, there are politicians in France who stand with Armenia and Artsakh, and we hope to carry out cultural cooperation with Berdzor, convey our experience in terms of community administration and realize long-term projects,” he said.
Carvounas said that yesterday he held a meeting with the French Ambassador to Armenia. The MP and the ambassador have discussed the meetings in Artsakh and noted that agreements have been reached between the two countries. “We have spoken about the revolution which took place in Armenia, the upcoming La Francophonie summit. Realities are changing in Armenia and I hope that France, as a member of the [OSCE] Minsk Group, can reach success in the issue of Artsakh’s recognition,” the French lawmaker said.
Mayor of the commune of Alfortville Michel Gerchinovitz said he is happy and pleased with the declaration of friendship between his town and Berdzor of Artsakh. “We have been subjected to pressures from Azerbaijan, but we didn’t give in, we resisted and we signed this agreement,” he said.
Speaking about his visit to Artsakh, the mayor said that he met people who are courageous and are willing to fight for their hope and future.