Առանց միասնական արժութային գոտու տնտեսական ինտեգրացիայի ազդեցություններն ամբողջական չեն. Մհեր Գրիգորյանի հարցազրույցը «Միր 24»-ին
Առանց միասնական արժութային գոտու տնտեսական ինտեգրացիայի ազդեցություններն
ամբողջական չեն. Մհեր Գրիգորյանի հարցազրույցը «Միր  24»-ին
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը տնտեսական միություններում այլընտրանքային և դիվերսիֆիկացված արժութային հաշվարկներ ունենալն արդյունավետ է համարում, սակայն միևնույն ժամանակ ընդգծում է, որ դա բարդ առաջադրանք է: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Հայաստանի փախվարչապետը հարցազրույց է տվել «Միր 24» հեռուստաալիքին, որում անդրադարձել  է Եվրասիական տնտեսական միության տարածքում միասնական արժույթի անցնելու հնարավորության և դրան հասնելու հեռանկարների վերաբերյալ հարցին: «Արմենպրես» լրատվական գործակալությունը ներկայացնում է լրագրողի հարցն ու Հայաստանի Հանրապետության փոխվարչապետի պատասխանը:
Այժմ Եվրասիական տնտեսական միության տարածքում փոխադարձ հաշվարկներում դոլարից հրաժարվելու միտում կա:: Ի՞նչ եք կարծում, որքանո՞վ են երկրները պատրաստ հաշվարկներում լիովին անցում կատարել ռուբլու կամ, օրինակ, թենգեի:
Գրիգորյան- Գիտեք, իհարկե, այլընտրանքային և դիվերսիֆիկացված արժութային հաշվարկներ ունենալը շատ լավ է և արդյունավետ: Դա ցանկալի արդյունք է պոտենցիալ միությունների համար: Այդ թվում նաև բավականին դժվար առաջադրանք է, որը պետք է լուծել շատ նրբորեն և մանրամասնորեն: Սա ոչ միայն արժույթի հարցն է, այլ նաև վերաբերում է գործառնական հարցերի: Սա, վերջիվերջո, ՏՏ  ոլորտին սիմետրիկ աջակցության հարց է: Եվ սա վարչական, կարգավորող և այլ նորմատիվ բազաների ներդաշնակեցման հարց է: Տեսականորեն դա հնարավոր է, գործնականում դա նույնպես հնարավոր է, բայց այդ ուղղությամբ պետք է աշխատել:  Եվ, իհարկե, դա դժվար աշխատանք է:  Բայց այն իրական է, եթե ուսումնասիրենք: Ես կարծում եմ, ակտիվության տարբեր աստիճաններում ցանկացած տնտեսական միություն, այդ թվում նաև Եվրասիական տնտեսական միությունը, այս աշխատանքը կակտիվացնի: Դա ակնհայտ է, քանի որ նույնիսկ առանց որևէ միասնական արժութային գոտու, այն ազդեցությունները, որոնք կարելի է ստանալ տնտեսական ինտեգրացիայից, միություններից,  ամբողջական չեն, եթե աշխատում են այլ միության կամ այլ երկրի արժույթով: Այդ իմաստով կարծում եմ` այո, այդ գործընթացը ակնհայտ է, դրա արդիականությունն ակնհայտ է, և գործընթացը կընթանա բավականին ակտիվ կերպով: Համենայնդեպս, ես այդպես եմ կարծում»:

PM’s interview to MIR 24
YEREVAN, SEPTEMBER 15, ARMENPRESS. Armenia’s Deputy Prime Minister Mher Grigoryan argues that having alternative and diversified currency calculations in economic unions is effective, but at the same time difficult.
In an interview to MIR 24 TV, the Armenian deputy PM addressed the possibility of creating a single currency in the Eurasian Economic Union and prospects of achieving it.
Below is the question and answer during the interview:
Question: Now there is a tendency to refuse the dollar in mutual calculations in the territory of the Eurasian Economic Union. In your opinion, to what extent are the countries ready to fully transition to the Ruble, or for example the Tenge, in calculations.
Answer: You know, certainly having alternative and diversified currency calculations is very good and effective. It is a desired result for potential unions. It is also a rather difficult task which must be solved very delicately and in detail. This isn’t only a currency matter, it also relates to operational matters. This, after all, is a matter of symmetric support to the IT field. And this is a matter of harmonization of administrative, regulatory and other normative bases. This is possible theoretically, practically too, but this requires work. And, certainly, it is a difficult work. But it is real, if we study it. I believe that any economic union in different levels of activeness, including also the Eurasian Economic Union, will activate this work. This is obvious because even without any single currency zone the impacts which can be achieved from economic integration, unions, aren’t complete, if they work with the currency of another union or another country. In this sense I think, yes, this process is obvious, its actuality is obvious, and the process will proceed in a quite active manner. At least I think this way.”