Վարչապետն ընդունել է անվանի հեռացատկորդ Ռոբերտ Էմմիյանին
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է անվանի հեռացատկորդ, Հայաստանի աթլետիկայի ֆեդերացիայի նախագահ Ռոբերտ Էմմիյանին: Հանդիպմանը ներկա է եղել նաև ՀՀ սպորտի և երիտասարդության հարցերի նախարար Լևոն Վահրադյանը: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
«Ուրախ եմ Ձեզ հյուրընկալելու համար: Կարծում եմ՝ բոլորիս հիշողության մեջ վառ են այն էմոցիաները, որոնք Դուք պարգևել եք մեր ժողովրդին մարզական ակտիվ կարիերայի ընթացքում՝ «Բարի կամքի խաղեր»-ի, Եվրոպայի առաջնությունների և, իհարկե, Ծաղկաձորում տեղի ունեցած պատմական թռիչքի ժամանակ: Հույս ունենք, որ Հայաստանում թեթև աթլետիկայի ավանդույթները կվերականգնվեն, և առաջիկայում Ձեր մասնակցությամբ, աջակցությամբ և քաջալերանքով նոր հաջողություններ կունենանք»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Ռոբերտ Էմմիյանը շնորհակալություն է հայտնել վարչապետին ջերմ ընդունելության համար և հավելել. «Բոլորիս շնորհավորում եմ այս հիանալի հաղթանակի կապակցությամբ, մեծ ուրախություն է, որ հանրապետությունում այսպիսի տրամադրություն է: Հաճելի է ամեն անգամ գալ Հայաստան, ինձ համար չափից ավելի մեծ ուրախություն է, որ հիշեցիք իմ ռեկորդները»: Անվանի հեռացատկորդը տեղեկացրել է, որ երկար տարիներ բնակվելով արտերկրում՝ շարունակում է պահպանել Հայաստանի քաղաքացիությունը, աջակցել հայ մարզիկներին մասնակցելու ուսումնամարզական հավաքների և միջազգային տարբեր մրցաշարերի:
Այնուհետև քննարկվել են մեր երկրում աթլետիկա մարզաձևի զարգացման հեռանկարներին, միջազգային չափանիշներին համապատասխան սինթետիկ ծածկույթով վազքուղու կառուցման գործընթացին և մարզաձևի համար անհրաժեշտ ենթակառուցվածքների բարելավմանն ուղղված հարցեր:

Премьер-министр принял известного легкоатлета Роберта Эммияна
Премьер-министр Никол Пашинян принял известного легкоатлета, президента Федерации атлетики Армении Роберта Эммияна. Как сообщили Арменпресс в пресс-службе аппарата премьер-министра Армении, на встрече также присутствовал министр спорта и по делам молодежи Армении Левон Ваградян.
Я рад принимать Вас в гостях. Я думаю, что все мы помним те эмоции, которые Вы подарили нашему народу во время своей активной спортивной карьеры на “Играх доброй воли”, чемпионатах Европы и, конечно же, во время исторического прыжка в Цахкадзоре. Мы надеемся, что традиции легкой атлетики в Армении будут восстановлены, и в ближайшем будущем у нас будут новые успехи с Вашим участием и при Вашей поддержке”, - отметил Никол Пашинян.
Роберт Эммиян поблагодарил премьер-министра за теплый прием и добавил: “Я поздравляю всех нас с этой замечательной победой, это большая радость, когда в республике царит такое настроение. Приятно приезжать в Армению каждый раз. Для меня большая радость, что Вы помните о моих рекордах”.
Известный атлет сказал, что, проживая много лет за рубежом, он продолжает сохранять гражданство Армении, помогать армянским спортсменам участвовать в учебно-тренировочных сборах и различных международных турнирах.
Далее стороны обсудили перспективы развития легкой атлетики в нашей стране, вопросы создания покрытой синтетическим покрытием беговой дороги в соответствии с международными стандартами и улучшения необходимой для этого вида спорта инфраструктуры.