ՌԴ Հարավային ռազմական օկրուգի 200-ից ավելի ստորաբաժանումներ են դուրս եկել զորափորձարաններ
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՌԴ Հարավային ռազմական օկրուգի հրթիռային զորքերի եւ հրետանու 200-ից ավելի ստորաբաժանումներ ռազմերթ են կատարել օկրուգի զորափորձարաններ, որոնք գտնվում են Ռոստովի, Վոլգոգրադի մարզերում, Կրասնոդարի եւ Ստավրոպոլի երկրամասերում, Դաղստանի, Հյուսիսային Օսիա-Ալանիայի, Ղրիմի հանրապետություններում, ինչպես նաեւ Աբխազիայում, Հայաստանում եւ Հարավային Օսիայում տեղաբաշխված ռուսական ռազմակայանների տարածքներում:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեցին ՌԴ Հարավային ռազմական օկրուգի մամուլի ծառայությունից, մեկ ամսվա ընթացքում հրթիռաձիգներն ու հրետանավորները կիրականացնեն դասակների, հրետամարտկոցների եւ դիվիզիոնների մարտական համաձայնեցում, կյուրացնեն ժամանակակից համազորային մարտի բարդ պայմաններում մոտոհրաձգային եւ տանկային ստորաբաժանումների աջակցման կրակային առաջադրանքների կատարման նոր ձեւերն ու եղանակները:
Ճամբարային հավաքների ընթացքում առանձնակի ուշադրություն Է դարձվելու հրետանային ստորաբաժանումների նախապատրաստմանը հակամարտկոցային պայքարին՝ «հրետանային մենամարտին», ինչպես նաեւ վարժանքներին հետախուզական-կրակային եւ հետախուզական-հարվածային կոնտուրների համակարգում: Պլանավորվում Է հրետամարտկոցներով անցկացնել 150-ից ավելի մարտավարական վարժանքներ՝ մարտական հրաձգությամբ, եւ շուրջ 40 ստուգողական պարապմունք՝ կապված դիվիզիոնների հրաձգության եւ կրակի կառավարման հետ:
Ճամբարային հավաքի ընթացքում հրթիռաձիգներն եւ հրետանավորները ավելի քան 1,5 հազար կրակային առաջադրանք կկատարեն մարտական հրաձգությամբ: Եզրափակիչ փուլում կանցկացվեն միավորումների հրետանային կրակի կառավարման վարժանքներ «Իսկանդեր», «Բալ», «Բաստիոն» հրթիռային համալիրների, համազարկային կրակի եւ հրետանու ռեակտիվ համակարգերի մարտական արձակումների եւ հրաձգության կատարմամբ, ներառյալ «Տորգադո-Գ», «Ուրագան», «Սմերչ» համակարգերը, 152-միլիմետրանոց 2Ս19 «Մստա-Ս» եւ 2Ս-3 ինքնագնաց հաուբիցները եւ այլ համակարգեր: Ընդամենը ՌԴ Հարավային ռազմական օկրուգի հրթիռային զորքերի եւ հրետանու ստորաբաժանումների ճամբարային հավաքներում ներգրավված են 6 հազարից ավելի հրետանավորներ եւ մոտավորապես 2 հազար միավոր հրթիռահրետանային սպառազինություն, ռազմական ու հատուկ տեխնիկա, այդ թվում՝ անօդաչու ավիացիայի համալիրներ:

Более 200 подразделений ракетных войск и артиллерии ЮВО вышли на полигоны
Более 200 подразделений ракетных войск и артиллерии (РВиА) Южного военного округа (ЮВО) для проведения лагерных сборов совершили марши на 18 полигонов ЮВО, расположенных в Ростовской, Волгоградской областях, Краснодарском и Ставропольском краях, республиках Дагестан, Северная Осетия – Алания, Крым, а также на территориях российских военных баз в Абхазии, Армении и Южной Осетии.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе Южного военного округа, в течение месяца ракетчики и артиллеристы проведут боевое слаживание взводов, батарей и дивизионов, освоят новые формы и способы выполнения огневых задач по поддержке мотострелковых и танковых подразделений в сложной обстановке современного общевойскового боя.
Особое внимание в ходе лагерных сборов будет уделено подготовке артиллерийских подразделений к ведению контрбатарейной борьбы – «артиллерийской дуэли», а так же тренировкам в системе разведывательно огневых и разведывательно ударных контуров.
Спланировано проведение более 150 тактических учений с батареями с боевой стрельбой, и около 40 контрольных занятий по стрельбе и управлению огнем дивизионов. В ходе лагерного сбора ракетчики и артиллеристы выполнят более 1,5 тыс. огневых задач с боевой стрельбой.
На заключительном этапе пройдут тренировки по управлению огнем артиллерии объединений, соединений с выполнением боевых пусков и стрельб ракетных комплексов «Искандер», «Бал», «Бастион», реактивных систем залпового огня и ствольной артиллерии, в том числе «Торгадо-Г», «Ураган», «Смерч», 152-мм самоходных гаубиц 2С19 «Мста-С» и 2С3 «Акация», 122-мм САУ 2С1 «Гвоздика», САУ 2С9 «Нона», и других систем.
Всего к лагерным сборам подразделений РВиА ЮВО привлечено более 6 тыс. артиллеристов и около 2 тыс. единиц ракетно-артиллерийского вооружения, военной и специальной техники, в том числе комплексы беспилотной авиации (БЛА).