Հայաստանում միասնական ուղևորափոխադրման ցանցի ներդրման հաշվարկները վերջնական փուլում են
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարությունը վերջնական փուլ է հասցրել Հայաստանում միասնական ուղևորափոխադրման ցանցի ներդրման հաշվարկները: Ցանցի ներդրմամբ նախատեսում են լուծել տրանսպորտի հետ կապված  գրեթե բոլոր խնդիրները: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարար Աշոտ Հակոբյանն այս մասին ասաց լրագրողների հետ հանդիպմանը՝ ամփոփելով պաշտոնավարման 100 օրը:
«Մենք պետք է իմանանք, թե ամենավերջին բնակավայրից մինչ մարզկենտրոն, մարզի մի քաղաքից մյուսը և մարզից Երևան օրական քանի ուղևորափոխադրում է իրականացվում, և քանի ուղևոր է փոխադրվում: Դա պետք է իմանանք՝ հասկանալու, թե ինչ տարողությամբ մեքենաներ են պետք յուրաքանչյուր մարզի համար, որ կարողանանք տեխնիկական առաջադրանքը տալ և արդյունքը հայտարարել: Այսինքն՝ մրցույթին մասնակցող տնտեսվարողը պիտի հասկանա, որ պետք է ձեռք բերի համապատասխան մեքենաներ, ավտոբուսներ, միկրոավտոբուսներ՝ պահանջվող քանակով: Մենք հիմա գտնվում ենք վերջնական հաշվարկների փուլում»,-ասաց նախարար Հակոբյանը:
Ցանցը ներառելու է բոլոր բնակավայրերը՝ ներառյալ բոլոր կտրված գյուղերը: Որոշ գյուղերի դեպքում խնդիրը կապված է նաև ճանապարհի հետ: Նախարարը նկատեց՝ տրանսպորտի բնագավառում շատ բացեր կան: Ներկայում ունենք միջմարզային ուղևորափոխադրում իրականացնող 75  և 27 միջպետական տնտեսվարողներ: «Մենք որդեգրել ենք միասնական երթուղային ցանց ստեղծելու գաղափարը: Դա բոլոր հարցերին լուծում կտա: Մեկ օպերատորի առկայությունը, որը կսպասարկի ոչ միայն իրեն ձեռնտու երթուղիները, այլ ողջ մարզը՝ ներառյալ նախկինում չսպասարկվող բնակավայրերը, կլուծի խնդիրը»,-նշեց նախարարը:
Հակոբյանը հավաստիացրեց՝ միասնական ցանցի ներդրմամբ դաշտի մենաշնորհացում չի լինի: Նման խնդիր կլիներ, եթե Հայաստանի ողջ ցանցը վաճառեին մեկ օպերատորի, իսկ նախարարությունը դրան հակված չէ:

Расчеты по внедрению в Армении единой пассажиро-перевозочной сети находятся на конечном этапе
Министерство транспорта, связи и информационных технологий Армении довело расчеты по внедрению в Армении единой пассажиро-перевозочной сети до конечного этапа. Как передает «Арменпресс», об этом заявил на встрече с журналистами 4 сентября министр транспорта, связи и информационных технологий Армении Ашот Акопян, подводя итоги 100-дневной работы на посту.
«Мы должны знать число перевозок по всем маршрутам в республике, включая меж- и внутриобластные и рейсы в Ереван. Мы должны также знать число перевозимых по всем маршрутам пассажиров, их распределение по различным параметрам и прочее, чтобы уточнить все условия и объявить конкурсы. Сейчас Министерство транспорта, связи и информационных технологий Армении довело расчеты по внедрению в Армении единой пассажиро-перевозочной сети до конечного этапа»,- заявил министр транспорта, связи и информационных технологий Армении Ашот Акопян.
По его словам, ситуация в области транспорта достаточно сложна, что связано и с состоянием дорог, и представителями хозсубъектов в данной сфере. По его словам, в сфере межобластных перевозок сегодня действуют 75 хозсубъектов, а межгосударственных – 27. «Неслучайно мы приняли идею единой маршрутной сети: наличие одного оператора, который будет обслуживать не отдельные, выгодные ему линии, но и всю область, на самом деле решит проблему», - заверил Акопян.
На вопрос, не приведет ли этот процесс к монополизации, Ашот Акопян ответил, что проблема монополизации возникла бы, если бы они передали всю сеть Армении одному оператору, чего делать Министерство транспорта, связи и информационных технологий Армении не собирается.