ԵԱՏՄ-ն ու Ֆարերյան կղզիները նոր մակարդակի են բարձրացնում համագործակցությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրասիական տնտեսական միությունն ու Ֆարերյան կղզիները համագործակցության նոր էջ են բացել: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի մամուլի ծառայությունից, Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի և Ֆարերյան կղզիների կառավարության միջև փոխըմբռնման հուշագիր է ստորագրվել: Հուշագիրը ստորագրել են Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի ինտեգրացիայի և մակրոտնտեսության հարցերով նախարար Տատյանա Վալովայան և Ֆարերյան կղզիների արտաքին գործերի ու առևտրի նախարար Փոուլ Միխելսոնը:
Փաստաթուղթը Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի և ֆարերյան կողմի միջև երկարատև բանակցությունների արդյունք է, որն արտացոլում է լիարժեք համագործակցության շուրջ կողմերի տրամադրվածությունը:
«2010 թվականից մինչև 2017 թվականը մեր առևտրաշրջանառությունն ավելացել է գրեթե 20 անգամ և հասել է 393.2 միլիոն դոլարի: Սրանք հիանալի թվեր են, որոնք չեն կարող չուրախացնել: Սակայն կարծում եմ, որ Եվրասիական տնտեսական միության անդամ մյուս երկրների շուկաները՝ բացի Ռուսաստանից, Ֆարերյրան կղզիների կողմից բավականաչափ ուսումնասիրված չեն: Հուշագրի շրջանակներում մենք ստեղծում ենք համատեղ աշխատանքային խումբ, որը թույլ կտա ակտիվացնել շփումները մեր միության բոլոր երկրների հետ»,- հուշագրի ստորագրման արարողությունից հետո կայացած մամուլի ասուլիսի ընթացքում ասել է Տատյանա Վալովայան:

YEREVAN, AUGUST 28, ARMENPRESS. The Eurasian Economic Union (EAEU) and the Faroe Islands have opened a new page for cooperation, the Eurasian Economic Commission (EEC) told Armenpress.
The EEC and the government of Faroe Islands have signed a memorandum of understanding. The document has been signed by EEC minister in charge of Integration and Macroeconomics Tatyana Valovaya and minister of foreign affairs and trade of the Faroe Islands Poul Michelsen.
The agreement is a result of long-term talks between the EEC and the Faroe side which reflects the commitment of the sides over complete cooperation.
“From 2010 to 2017 our trade turnover increased almost 20 times and reached 393.2 million USD. These are perfect figures. But I think that the markets of the EAEU remaining member states, except Russia, are not sufficiently examined by the Faroe Islands. Within the frames of the memorandum we are creating a joint working group which will allow to intensify our contacts with all states of our Union”, the EEC minister said.