ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահն ընդունել է Հայաստանում Իրանի դեսպանին
ԵՐԵՎԱՆ, 200 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ՔԿ նախագահ Հայկ Գրիգորյանն այսօր՝ օգոստոսի 20-ին, ընդունել է Հայաստանում Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Սեյեդ Քազեմ Սաջադիին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ քննչական կոմիտեից, դեսպանը շնորհավորել է Հայկ Գրիգորյանին՝ ՀՀ ՔԿ նախագահի բարդ և պատասխանատու պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ:
ՀՀ ՔԿ նախագահը բարձր է գնահատել ՀՀ և ԻԻՀ իրավապահ մարմինների, այդ թվում` քննչական կոմիտեների միջև ձևավորված համագործակցության ավանդույթները։ Կողմերը հավաստել են իրենց պատրաստակամությունը՝ շարունակելու ու առավել խորացնելու փոխգործակցությունը և քննարկել երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի լայն շրջանակ։
ՀՀ ՔԿ նախագահը նշել է, որ երկու երկրների իրավապահ մարմինների ակտիվ համագործակցության համար առկա է բավարար իրավական բազա և իրավական օգնությունն իրականացվում է ինչպես ՄԱԿ-ի շրջանակներում կնքված միջազգային-իրավական փաստաթղթերի, այնպես էլ՝ երկկողմ համաձայնագրերի հիման վրա։
Հանդիպման ժամանակ ներկայացվել են ՀՀ քննչական կոմիտեի տարածքային քննչական ստորաբաժանումների վարույթում ԻԻՀ քաղաքացիների նկատմամբ և նրանց մասնակցությամբ քննվող քրեական գործերի վերաբերյալ վիճակագրական տվյալներ:
Դեսպանը բարձր է գնահատել քրեական գործերով իրավական օգնություն ցույց տալու մասին միջնորդությունների պատճենները ՀՀ-ում Իրանի Իսլամական Հանրապետության դեսպանություն փոխանցելու՝ ձևավորված պրակտիկան, որը նպաստում է դրանց կատարումն արագացնելու գործընթացին։
Կողմերը կարևորել են քրեական գործերով տեղեկատվության օպերատիվ փոխանակումն ու ըստ անհրաժեշտության կոնկրետ գործերով միմյանց իրավական օգնության ցուցաբերումը, որի արդյունավետությունն անուղղակիորեն ազդում է երկու պետությունների իրավապահ մարմինների միջև փոխադարձ վստահությանը:

YEREVAN, AUGUST 20, ARMENPRESS. Chairman of the Investigative Committee Hayk Grigoryan today received Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Iran to Armenia Seyed Kazem Sadjadi, the Investigative Committee told Armenpress.
The Ambassador congratulated Hayk Grigoryan on appointment to this difficult and responsible position.
In his turn Hayk Grigoryan highly appreciated the cooperation traditions between the Armenian and Iranian law enforcement agencies, including the investigative committees. The officials reaffirmed their readiness to continue and further deepen the mutual cooperation and discussed wide range of issues of bilateral interest.
The Chairman of the Investigative Committee said sufficient legal case exists for the active cooperation of the law enforcement agencies of the two countries.
During the meeting statistical data on the criminal cases launched against the Iranian nationals and with their participation which are being investigated in the territorial investigative departments have been introduced.
The officials attached importance to the exchange of information by criminal cases and providing legal support to each other on concrete cases in case of necessity the effectiveness of which directly affects the mutual trust between the law enforcement agencies of the two states.