Հաղարծինում կիրականացվի 140 հազար դոլարի դրամաշնորհային ծրագիր
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Տավուշ կատարած աշխատանքային այցի ընթացքում հաղարծինցիների հետ հանդիպմանը նշեց, որ նվեր է բերել՝ 140 հազար դոլար դրամաշնորհային ծրագրի տեսքով: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ի թղթակիցը, Նիկոլ Փաշինյանը մասնակցեց Հաղարծին համայնքի 200 ամյակին նվիրված միջոցառմանը և ընդգծեց, որ սա շատ կարևոր իրադարձություն է:
« Ես մայրական կողմից հաղարծինցու թոռ եմ: Թող նոր էջ բացի այս օրը Հաղարծինի համար, ինչպես նոր էջ է բացվել Հայաստանում: Այսօր չի կարող Հաղարծինն ապրել նույն կյանքով, ինչպես մեկ կամ երեք ամիս առաջ էր: Տեսեք մենք որտեղ ենք գտնվում, չնաշխարհիկ երկրում, մենք միմյանց ներդաշնա՞կ ենք, թե՞ հակառակը: Ամբողջ Տավուշի մարզը շատ դժվարություններ հաղթահարել է անտառը հատելու և վաճառելու շնորհիվ: Հիմա եկել են ժամանակներ ցույց տալու, որ անտառը չկտրելն ավելի մեծ շահույթ կարող է բերել, քան անտառը կտրելը: Ես նվեր եմ բերել Հաղարծին համայնքին, 140  հազար դոլարի դրամաշնորհային ծրագրի տեսքով»,-ասաց Նիկոլ Փաշինյանը: Նա նշեց, որ այդ ծրագրի շրջանակում կֆինանսավորվեն այն բնակիչները, ովքեր կներկայացնեն իրենց կյանքը նորովի կազմակերպելու ծրագիր:
«Այն բնակիչները, որոնք, առանց բնությանը վնաս պատճառելու, նոր գործունեություն կծավալեն, չորանոց բացել, անասնապահությամբ զբաղվել և այլն, կստանան աջակցություն: Դա լինելու է ոչ թե վարկ, այլ դրամաշնորհ: 2000-3000 դոլար կտրվեն այն բոլոր հաղարծնեցիներին, ովքեր ծրագրեր կներկայացնեն մարզպետարան»,-ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:

140.000 USD grant program to be implemented in Armenia’s Haghartsin community
YEREVAN, AUGUST 11, ARMENPRESS. During the meeting with the Haghartsin community residents, Prime Minister Nikol Pashinyan said he has brought with him a gift, in the form of 140.000 USD grant program, Armenpress correspondent reports.
The PM participated in the event dedicated to the 200th anniversary of Haghartsin community and stated that it’s a very important event.
“I am a grandson of Haghartsin resident by mother’s side. Let this day opens a new page for Haghartsin, like a similar page has opened in Armenia. Today Haghartsin cannot live with the same life as it was one or three months ago. Look where we are, in a wonderful country, are we harmonious with each other or not? The whole Tavush province has overcome many difficulties by cutting and selling forest. Now the time has come to show that not cutting the forest can bring greater profit than cutting it. I have brought a gift to Haghartsin community in the form of 140.000 USD grant program”, the Prime Minister said, adding that within the frameworks of this program the residents, who will present a program aimed at newly organizing their life, will be financed.
“Those residents, who will carry out an activity without causing damage to the nature, will receive support. It will be in the form of a grant, rather than a loan. All those residents of Haghartsin, who will submit programs to the governorate, will be provided with 2000-3000 USD”, Pashinyan said.