Սիրիայում ձեռնամուխ են եղել Հալեպի նահանգի վերականգնման պետծրագրի իրագործմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սիրիայի իշխանությունները ձեռնամուխ են եղել զինյալներից ազատագրված Հալեպի նահանգի բնակավայրերի վերականգնման պետական ծրագրի իրագործմանը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է Հալեպի փոխնահանգապետ Համիդ Կյույնոն:
«Վերականգնման պետական ծրագիրը ներառում Է երեք փուլ: Նախ մենք պետք Է պատրաստենք ենթակառուցվածքը, քանի որ մարդիկ չեն կարող ապրել առանց ջրի ու Էլեկտրականության:Երկրորդ փուլը հասցեական օգնությունն Է, մենք պարզում ենք յուրաքանչյուր ընտանիքի կարիքները: Երրորդը՝ բնակիչներին իրենց տներ վերադարձնելն Է, հարկավոր Է նրանց բացատրել, որ այժմ այստեղ անվհտանգ Է»,- պարզաբանել Է Կյույնոն:
Ներկայում արդեն ավելի քան 1 միլիոն մարդ Է վերադարձել նահանգ, այստեղ են եկել նաեւ հարկադիր վերաբնակներ երկրի այլ նահանգներից, ինչպես նաեւ վերադարձել են նրանք, ովքեր ժամանակավոր ապաստան են գտել արտասահմանում՝ Լիբանանում, Հորդանանում եւ Թուրքիայում, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Syria begins implementation of state program for restoration of Aleppo governorate
YEREVAN, AUGUST 2, ARMENPRESS. The Syrian authorities have started implementing the state program for the restoration of settlements in the Aleppo governorate that have been liberated from militants, deputy governor of the province, Hamid Kenno said, TASS reported.
“The state program includes three stages. First, we must restore infrastructure, as people cannot live without water and electricity. Stage two provides for targeted assistance - we collect information about the needs of each family. Stage three is to encourage people to return to their homes. We must explain to them that now it is safe here”, he said.
By now, more than one million people have returned to the governorate, both from other Syrian governorates and from neighboring countries - Lebanon, Jordan and Turkey.