Կանադայի ծովուժը ՆԱՏՕ-ի միավորումում մարտական նավերի շրջափոխում կկատարի Միջերկրական ծովում
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կանադայի ռազմածովային ուժերի HMCS Ville de Quebec ֆրեգատը Միջերկրական ծովում մարտական հերթապահությունում կփոխարինի HMCS St. John’s ֆրեգատին, որը վերջին կես տարում այստեղ Է գտնվում ՆԱՏՕ-ի միավորումների կազմում:
Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հուլիսի 18-ին այս մասին հայտնել են Կանադայի ազգային պաշտպանության նարարությունում: «HMCS Ville de Quebec-ն այսօր դուրս եկավ Հալիֆաքսի (Նոր Շոտլանդիայի նահանգ) գրանցման նավահանգստից մասնակցելու համար Reassurance գործողությանը («Հավաստիացում», ենթադրում Է Կենտրոնական եւ Արեւելյան Եվրոպայում կանադացի զինորականների մասնակցությունը ՆԱՏՕ-ի զորավարժություններին) մասնակցելու համար»,- ճշտել են գերատեսչությունում:
Կանադան սկսել Է ակտիվորեն իր նավերը Եվրոպա ուղարկել 2014 թվականին Ուկրիայի ճգնաժամն սկսվելուց հետո: Մասնավորապես, Արեւելյան Եվրոպայում կանադական CF-18 կործանիչներ են տեղաբաշխվել ՆԱՏՕ-ի մի քանի ռազմակայաններում, կանադացի զինվորական հրահանգիչներն այժմ ուսուցանում են ուկրաինացի զինվորներին, իսկ Լատվիայում ՆԱՏՕ-ի գումարտակը գտնվում կանադացի զինվորականների ղեկավարման ներքո, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

ВМС Канады проведут ротацию боевых кораблей в соединении НАТО в Средиземном море
Фрегат Военно-морских сил Канады HMCS Ville de Quebec сменит на боевом дежурстве в Средиземном море фрегат HMCS St. John’s, который последние полгода находился здесь в составе соединений НАТО. Как передает Арменпресс, об этом в среду сообщили в канадском министерстве национальной обороны.
"HMCS Ville de Quebec сегодня вышел из порта-приписки Галифакс (провинция Новая Шотландия) для участия в операции Reassurance ["Заверение", предполагает участие канадских военных в маневрах НАТО в Центральной и Восточной Европе]", - уточнили в ведомстве.
Канада стала активно направлять своих военных в Европу после начала кризиса на Украине в 2014 году. В частности, канадские истребители СF-18 были размещены на нескольких базах НАТО в Восточной Европе, военные инструкторы из Канады в настоящее время обучают украинских солдат, а в Латвии находится батальон НАТО под управлением канадских военных.