ԱԺ նախագահը Ֆրանսիայի ազգային տոնի առթիվ շնորհավորական ուղերձ է հղել
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը նորհավորական ուղերձ է հղել Ֆրանսիայի ազգային տոնի առթիվ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Ազգային ժողովի հանրային կապերի վարչությունից, ուղերձում ասվում է.
«Այսօր՝ հուլիսի 14-ին, մեր բարեկամ Ֆրանսիան նշում է իր ազգային տոնը: Այն վաղուց դարձել է ոչ թե մեկ պետության տոն, այլ բազմաթիվ ազգերի համար վերածվել է նոր իմաստ ու խորհուրդ պարունակող օրվա: 1789 թվականի հուլիսի 14-ը, երբ Ֆրանսիայում եւ ողջ Եվրոպայում թեւածում էր ազատության ոգին, բացառիկ նշանակություն ունեցավ մարդկության հասարակական, մշակութային, քաղաքական եւ պետական մտքի զարգացման համար:
Ֆրանսիական մեծ հեղափոխությունը եւ նրա դավանած համամարդկային արժեքները գծեցին այն ուղին, որով անցավ Ֆրանսիան եւ ճանապարհ հարթեց աշխարհի շատ ու շատ ժողովուրդների համար:
Այն նաեւ բացառիկ հետք թողեց ազատության համար ոտքի ելած հայ ժողովրդի մշակույթի գրեթե բոլոր ասպարեզներում: Եւ արվեստի հզոր ուժով դաստիարակվեցին սերունդներ, որոնց պայքարի արդյունքը եղավ անկախ պետականության վերականգնումը:
Հայ քաղաքական միտքը միշտ պահպանեց հոգեհարազատությունը Ֆրանսիական մեծ հեղափոխության հռչակած գաղափարներին: Դրա լավագույն արտացոլումներից մեկն այն իրողությունն է, որ այս տարվա աշնանը Հայաստանը կհյուրընկալի Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության 17-րդ գագաթաժողովի մասնակիցներին եւ երկու տարի կնախագահի այս հեղինակավոր կազմակերպությունում:
Լիահույս եմ, որ բիբլիական Արարատի հովանու ներքո գումարվող գագաթաժողովը պատգամ կդառնա նույն գաղափարները դավանող ժողովուրդներին՝ միասնաբար դիմակայելու ազգային ու կրոնական ատելության հողի վրա ծագող բոլոր մարտահրավերներին, որոնք այսօր թիվ մեկ սպառնալիքն են դարձել աշխարհի բազմաթիվ տարածաշրջանների համար: Եվ դա համահունչ կլինի գագաթաժողովի՝ «Ապրել միասին» կարգախոսին:
Հայաստանի Հանրապետության խորհրդարանի եւ անձամբ իմ անունից շնորհավորում եմ բարեկամ Ֆրանսիայի ժողովրդին ազգային տոնի առթիվ եւ մաղթում երջանկություն, կայուն զարգացում ու նորանոր հաջողություններ»:

Speaker of Parliament of Armenia addresses congratulatory message on National Day of France
YEREVAN, JULY 14, ARMENPRESS. Speaker of the Parliament of Armenia Ara Babloyan on July 14 addressed a congratulatory message on the National Day of France, the Parliament told Armenpress.
“Today, on July 14, our friendly France celebrates its National Day. It has long been a holiday of not only one state, but also it has turned into a day containing new meaning for multiple nations. The July 14 of 1789 played a key role for the development of public, cultural, political and state mind of the humanity.
The great French revolution and its universal human values outlined the path France has passed and pawed a way for many peoples of the world.
It also left a unique trace in almost all aspects of the culture of the Armenian people who stood for freedom. And generations have grown up with the strong power of art, and the result of their fight was the restoration of independent statehood.
The Armenian political mind has always maintained its affection to the ideas declared by the great French revolution. The best evidence of this is the fact that this year in autumn Armenia will host the 17th summit of the International Organization of La Francophonie and will chair this leading organization for two years”, the Speaker said in the message, congratulating the French people on their National Day, wishing happiness, sustainable development and new achievements.