Կանադան Լատվիայում ՆԱՏՕ-ի գումարտակը կղեկավարի մինչեւ 2023 թվականը
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կանադան Լատվիայում ՆԱՏՕ-ի գումարտակի՝ իր ղեկավարումը կերկարաձգի եւս չորս տարով: Հուլիսի 10-ին այս մասին հայտարարել Է Կանադայի վարչապետ Ջասթին Թրյուդոն, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Թրյուդոյի խոսքով, որը մեջբերում Է LETA լրավական գործակալությունը, գումարտակի ղեկավարման՝ Կանադայի ընթացիկ մանդատը, որը լրանում Է 2019 թվականին, կերկարաձգվի մինչեւ 2023 թվականը: Այս մասին Թրյուդոն հայտարարել Է՝ ամփոփելով Լատվիայի վարչապետ Մարիս Կուչինսկիսի հետ բանակցությունների արդյունքները: Լատվիայի արտգործնախարարության ղեկավար Էդգարս Ռինկեւիչսը հուլիսի 10-ին իր Twitter-ում շնորհակալություն Է հայտնել «մեր կանադացի բարեկամներին եւ դաշնակիցներին Լատվիայի անկախության եւ անվտանգության ամրապնդման գործում համերաշխության եւ աջակցության համար»: 2016 թվականի հուլիսին Վարշավայում դաշինքի գագաթնաժողում որոշում ընդունվեց 2017 թվականի սկզբից Բալթիկայի երկրներում եւ Լեհաստանում չորս բազմազգ գումարտակների ծավալման մասին:
Լատվիայում ՆԱՏՕ-ի խմբավորման թվաքանակը կազմում Է ավելի քան հազար մարդ: Դրա կազմի մեջ են մտնում զինծառայողներ Ալբանիայից, Կանադայից, Իսպանիայից, Իտալիայից, Լեհաստանից եւ Սլովանիայից: Օտտավան հանրապետություն Է ուղարկել 455 հետեւակային, զրահամեքենաներ եւ հետախուզական դասակ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Канада будет руководить батальоном НАТО в Латвии до 2023 года
Канада продлит свое руководство батальоном НАТО в Латвии еще на четыре года. Как передает Арменпресс, об этом заявил во вторник премьер-министр Канады Джастин Трюдо.
По словам Трюдо, которые приводит информагентствоLETA, текущий мандат на руководство батальоном у Канады, который истекает в 2019 года, будет продлен до 2023 года. Об этом Трюдо заявил по итогам переговоров с премьером Латвии Марисом Кучинскисом.
Глава МИД Латвии Эдгарс Ринкевичс во вторник поблагодарил в своем Twitter "наших канадских друзей и союзников за солидарность и поддержку в укреплении независимости и безопасности Латвии".
На саммите альянса в Варшаве в июле 2016 года было принято решение о развертывании четырех многонациональных батальонов в странах Балтии и в Польше с начала 2017 года. Численность натовской группировки в Латвии составляет более 1 тыс.человек. В ее состав входят военнослужащие из Албании, Канады, Испании, Италии, Польши и Словении. Оттава направила в республику 455 пехотинцев, бронемашины и разведывательный взвод.