Փաշինյանի գլխավորությամբ Անվտանգության խորհրդի նիստ է գումարվել
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել Անվտանգության խորհրդի նիստ:   Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Վարչապետ Փաշինյանը նշել է, որ նոր կառավարության ձևավորումից հետո սա Անվտանգության խորհրդի առաջին նիստն է և հավելել. «Գիտեք, որ ապրիլի 9-ից հետո Անվտանգության խորհրդի գործառույթներն ավելի են կոնկրետացվել և Սահմանադրության 155-րդ հոդվածի 2-րդ մասի համաձայն՝ պաշտպանության ոլորտի քաղաքականության հիմնական ուղղությունները սահմանում է Անվտանգության խորհուրդը: Այսօրվա մեր նիստը նաև այս շրջանակի մեջ գտնվող հարցերն ու հետագա անելիքները քննարկելու նպատակ ունի»:
Խորհրդի նիստում քննարկվել են ՀՀ զինված ուժերի զարգացման պլանի և սպառազինության ու ռազմական տեխնիկայի զարգացման պետական ծրագրին և ԶՈՒ-երի մարտական հերթապահության արդյունավետության բարձրացմանը վերաբերող հարցեր: Պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը զեկուցել է նաև ՀՀ ՊՆ-ում ակտիվ պաշտպանության կազմակերպման ավելի արդյունավետ ձևերի և մեթոդների ներդրման մասին:

YEREVAN, JUNE 25, ARMENPRESS. The session of the Security Council was held led by Prime Minister Nikol Pashinyan, the government told Armenpress.
PM Pashinyan said this is the first session of the Security Council since the formation of the new Cabinet and stated: “You know that after April 9 the functions of the Security Council have become more specific and according to the Article 155th part 2 of the Constitution, the Security Council defines the main directions of the defense policy. Our today’s session also aims at discussing these issues and future actions”.
During the session issues relating to the Armed Forces development plan and upgrading and military equipment development state program, as well as increase of efficiency of the combat duty of the Armed Forces were discussed.
Defense minister Davit Tonoyan reported on the introduction of more effective ways and methods for the organization of active defense in the ministry.