Թրամփը կարգադրել Է դադարեցնել անօրինական ներգաղթյալների ընտանիքներին բաժանելու պրակտիկան
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրափը հունիսի 20-ին ստորագրել Է հրամանագիր, որի համաձայն արգելվում Է սահմանին միգրանտների ընտանիքների բաժանման պրակտիկան: Այս մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդել Է CNN-ը:
«(Հրամանագիրն) այնպես կանի, որ ընտանիքները մնան միասին, բայց միեւնույն ժամանակ այն թույլ կտա ապահովել սահմանի ամրությունն ու անվտանգությունը, որը կլինի նույնպիսին, եթե ոչ ավելի խիստ, քան նախկինում Էր»,- հայտարարել Է Թրամփը Սպիտակ տանը հրամանագրի ստորագրման հեռարձակման ժամանակ: Որոշման մեջ նշված Է, որ միգրանտների ընտանիքները կպահվեն միասին, բացառությամբ այն դեպքերի, երբ մտահոգություն կա երեխայի բարեկեցության հարցում:
Թրամփը հավելել Է, որ իրեն դուր չի գալիս տեսնել, թե սահմանին ինչպես են միգրանտների երեխաներին բաժանում ծնողներից, այնուամենայնիվ ինքը կշարունակի «զրոյական հանդուրժողականության» պրակտիկան եւ քրեական հետապնդման կենթարկի նրանց, ովքեր անօրինականորեն հատում են սահմանը: Ապրիլին ԱՄՆ-ի արդարադատության նախարար Ջեֆ Սեշնսը հայտարարել Է միգրացիոն օրենսդրության խախտողների նկատմամբ «զրոյական հանդուրժողականության» քաղաքականություն սկսելու մասին:
Երեխաների հետ Նահանգներ ժամանող միգրանտներին բաժանում Էին. ձերբակալված ծնողներին ենթարկում Էին քրեական պատասխանատվության, իսկ նրանց երեխաներին ուղարկում հատուկ կենտրոններ: ԱՄՆ-ի օրենսդրությունն արգելում Է ձերբակալել երեխաներին:

Трамп подписал указ о прекращении практики разлучения семей нелегальных иммигрантов
Президент США Дональд Трамп  20 мая подписал указ, согласно которому практика разлучения на границе семей мигрантов запрещается. Как передает Арменпресс, об этом рассказал CNN.
«[Указ] сделает так, чтобы семьи оставались вместе, но в то же самое время он позволит обеспечить крепкие рубежи и безопасность на границе, которая будет такой же, если не более жесткой, чем прежде», — заявил Трамп во время трансляции с подписания указа в Белом доме.
В постановлении указано, что семьи мигрантов будут содержаться вместе, за исключением тех случаев, когда есть опасения по поводу благополучия ребенка. Трамп добавил, что ему не нравится видеть, как разлучают детей с родителями мигрантов на границе с США, тем не менее он продолжит политику «нулевой толерантности» и подвергнет уголовному преследованию тех, кто незаконно пересекает границу.
В апреле министр юстиции США Джефф Сешнс объявил о начале политики «нулевой толерантности» к нарушителям миграционного законодательства. Мигрантов, прибывших в Штаты с детьми, разлучали: задержанных родителей привлекали к уголовной ответственности, а их детей отправляли в специальные центры. Законодательство США запрещает арестовывать детей.