Թրամփը կարգադրել Է դադարեցնել անօրինական ներգաղթյալների ընտանիքներին բաժանելու պրակտիկան
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրափը հունիսի 20-ին ստորագրել Է հրամանագիր, որի համաձայն արգելվում Է սահմանին միգրանտների ընտանիքների բաժանման պրակտիկան: Այս մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդել Է CNN-ը:
«(Հրամանագիրն) այնպես կանի, որ ընտանիքները մնան միասին, բայց միեւնույն ժամանակ այն թույլ կտա ապահովել սահմանի ամրությունն ու անվտանգությունը, որը կլինի նույնպիսին, եթե ոչ ավելի խիստ, քան նախկինում Էր»,- հայտարարել Է Թրամփը Սպիտակ տանը հրամանագրի ստորագրման հեռարձակման ժամանակ: Որոշման մեջ նշված Է, որ միգրանտների ընտանիքները կպահվեն միասին, բացառությամբ այն դեպքերի, երբ մտահոգություն կա երեխայի բարեկեցության հարցում:
Թրամփը հավելել Է, որ իրեն դուր չի գալիս տեսնել, թե սահմանին ինչպես են միգրանտների երեխաներին բաժանում ծնողներից, այնուամենայնիվ ինքը կշարունակի «զրոյական հանդուրժողականության» պրակտիկան եւ քրեական հետապնդման կենթարկի նրանց, ովքեր անօրինականորեն հատում են սահմանը: Ապրիլին ԱՄՆ-ի արդարադատության նախարար Ջեֆ Սեշնսը հայտարարել Է միգրացիոն օրենսդրության խախտողների նկատմամբ «զրոյական հանդուրժողականության» քաղաքականություն սկսելու մասին:
Երեխաների հետ Նահանգներ ժամանող միգրանտներին բաժանում Էին. ձերբակալված ծնողներին ենթարկում Էին քրեական պատասխանատվության, իսկ նրանց երեխաներին ուղարկում հատուկ կենտրոններ: ԱՄՆ-ի օրենսդրությունն արգելում Է ձերբակալել երեխաներին:

YEREVAN, JUNE 21, ARMENPRESS. President Donald Trump on Wednesday reversed his debunked argument that he had no authority to stop separations of undocumented immigrant families at the border, signing an executive order to keep parents and kids together, CNN reports.
"We're signing an executive order. I consider it to be a very important executive order. It's about keeping families together, while at the same time being sure we have a very powerful, very strong border," Trump said.
Trump's climbdown came after he faced intense pressure from across the political spectrum and from religious, political and world leaders to halt the separations, which produced days of heartrending news coverage of crying children -- some of whom were kept in cage-like detention centers.
The President claimed, though, that he isn't backing down.
"The border is just as tough. But we do want to keep families together," Trump said in the Oval Office. "We are keeping the family together."