NASA-ի աստղագետներն օրգանական միացությունների վիթխարի պաշարներ են հայտնաբերել Ցերերայի վրա
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Dawn զոնդը Ցերերայի մակերեւույթին հայտնաբերել Է օրգանական միացությունների վիթխարի պաշարներ, որոնց գոյության մասին նախկինում չԷին կասկածում: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ասված Է այն հոդվածում, որը հրապարակվել Է Geophysical Research Letters հանդեսում:
«Եթե տարրալուծենք Ցերերայի սպեկտրը՝ կողմնորոշվելով դեպի «տիեզերական», այլ ոչ թե երկրային օրգանական միացությունները, ապա կստացվի, որ դրա մակերեւույթի մոտավորապես կեսը ծածկված Է նման միացությունների զգալի հանքակուտակներով: Դա շատ ավելի Է, քան 6 – 10 տոկոսը, որի մասին մենք ասում Էինք ոչ վաղ անցյալում»,- հայտարարել Է Հաննա Քապլանը Բոուլդերի (ԱՄՆ) Հարավարեւմտյան հետազոտական ինստիտուտից, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Астрономы НАСА обнаружили гигантские запасы органики на Церере
Зонд Dawn обнаружил на поверхности Цереры огромные запасы органики, о существовании которых ученые раньше не подозревали, говорится в статье, опубликованной в журнале Geophysical Research Letters, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
"Если анализировать спектр Цереры, ориентируясь на "космическую", а не земную органику, то тогда окажется, что примерно половина ее поверхности покрыта существенными залежами подобных соединений. Это намного больше, чем 6-10%, о которых мы говорили в недавнем прошлом", — заявила Ханна Каплан (Hannah Kaplan) из Юго-Западного исследовательского института в Боулдере (США).