Կառավարությունը 50 տոկոսով կփոխհատուցի մինչև երկու տարեկան երեխայի խնամքի վճարը
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կառավարությունն ընդունեց «Մինչև երեք տարեկան երեխայի խնամքի արձակուրդում գտնվող աշխատանք փնտրող անձանց՝ մինչև երեխայի երկու տարին լրանալը աշխատանքի վերադառնալու դեպքում երեխայի խնամքն աշխատանքին զուգահեռ կազմակերպելու համար աջակցության տրամադրման» կարգը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Մանե Թանդիլյանը նշեց, որ արդյունքում մեծանում են մինչև երեք տարեկան երեխայի խնամքի արձակուրդում գտնվող անձանց աշխատանքի վերադառնալու հնարավորությունները՝ երեխայի խնամքն աշխատանքին զուգահեռ կազմակերպելուն ուղղված աջակցության տրամադրման միջոցով:
«Ծրագրի շնորհիվ մինչև երկու տարեկան յուրաքանչյուր երեխայի խնամքի համար դայակին կամ վճարովի հիմունքներով գործող նախադպրոցական հաստատությանը վճարվում է գումար՝ աշխատանքային պայմանագրով սահմանված ամսական վարձատրության 50%-ի չափով, բայց ոչ ավելի, քան օրենքով սահմանված նվազագույն ամսական աշխատավարձի չափը»,- ասաց Թանդիլյանը:

Правительство возместит затраты на уход за ребенком в возрасте до 2 лет в размере 50%
Правительство Армении приняло на заседании 8-го июня порядок по оказанию поддержки матерям, которые возвращаются на рабочие места в течение первых 3 лет после рождения ребенка, в частности, государство возместит затраты на уход за ребенком в возрасте до 2 лет в размере 50%. Как передает «Арменпресс», министр по труду и соцвопросам Манэ Тандилян сказала, что это поможет матерям скорее возвратиться на работу.
«В рамках этой программы  в поддержку работающим матерям выделяется половина оплаты за труд нянек или платных яслей, но эта сумма не может превышать МРОТ»,- сказала министр по труду и соцвопросам Манэ Тандилян.