SpaceX-ը որոշեց հետաձգել առաջին տուրիստական թռիչքը Լուսնի շուրջը
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իլոն Մասքի SpaceX ընկերությունը Լուսնի շուրջն իր տուրիստական թռիչքը 2018 թվականի վերջից հետաձգել Է առնվազն մինչեւ 2019 թվականի կեսերը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է Wall Street Journal թերթը:
Հետաձգման մասին պատմել Է SpaceX-ի պաշտոնական ներկայացուցիչ Ջեյմս Գլիսոնը Լոս Անջելեսում կայացած տիեզերական խորհրդաժողովի ժամանակ, ըստ որում նա չի պարզաբանել այդ որոշման պատճառները եւ հրաժարվել Է պատասխանել ներկաների հարցերին:
«SpaceX-ն առաջվա պես պլանավորում Է տիեզերք ուղարկել տիեզերական զբոսաշրջիկների՝ Լուսնի շուրջը պտույտ կատարելու համար: Դրա նկատմամբ հետաքրքրությունը շատ պատվիրատուների կողմից աճում Է»,- հավելել Է Գլիսոնը:
WSJ-ի տվյալներով՝ 2018 թվականին ընկերությունում պլանավորված են 28 տիեզերական արձակումներ, սակայն 2019 թվականին այս ցուցանիշը 40 տոկոսով կնվազի տիեզերական արբանյակների արտադրության եւ արձակման պատվերների քանակի գլոբալ կտրուկ անկման պատճառով, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստի գործակալությունը:

SpaceX решила отложить первый туристический полет вокруг Луны
Компания SpaceX Илона Маска перенесла свой туристический полет к Луне с конца 2018 как минимум на середину 2019 года. Как передает Арменпресс, об этом сообщает газета Wall Street Journal.
О переносе рассказал официальный представитель SpaceX Джеймс Глисон во время космической конференции в Лос-Анджелесе, при этом он не объяснил причины такого решения и отказался отвечать на вопросы присутствующих.
"SpaceX по-прежнему планирует отправить в космос космических туристов, чтобы совершить виток вокруг Луны. Интерес к этому со стороны многих заказчиков растет", — добавил Глисон.
По данным WSJ, на 2018 год у компании запланировано 28 космических пусков, однако в 2019 году этот показатель снизится на 40% в связи с резким глобальным спадом количества заказов на производство и запуск коммерческих спутников.